Wiadomości z Chorzowa

Czy VPN może obniżać prędkość internetu światłowodowego?

  • Dodano: 2022-11-30 21:30, aktualizacja: 2022-12-05 21:37

Światłowód stał się swoistym synonimem szybkiego łącza internetowego. Z kolei VPN traktowany jest jako wyjątkowo ważna forma zabezpieczenia zarówno prywatności w sieci jak i wygody surfowania bez ograniczeń. Czy te dwa światy można pogodzić, skoro – jak mówi mit – stosowanie VPN może wpływać na prędkość łącza? Aby zrozumieć, jak VPN działa na łącze internetowe trzeba przede wszystkim zrozumieć, na czym polega jego ewentualny wpływ na stabilność sieci. Przykładem będzie sytuacja, w której użytkownik chce wysłać lub przekazać duże materiały – np. przekraczające 2GB. To oczywiście dość prozaiczna sytuacja – w praktyce bowiem będzie to duży film lub galeria zdjęciowa wykonana w maksymalnej rozdzielczości. Czy przy takim transferze VPN może ograniczać przepustowość łącza?

VPN a właściwa konfiguracja

Przede wszystkim należy wiedzieć, że niewłaściwie działający VPN może rzeczywiście mieć negatywny wpływ na ogólne działanie urządzenia. Stąd tak ważne jest, by zwrócić odpowiednią uwagę na kwestię właściwej konfiguracji. Wykorzystując internet w domu zakładamy, że będzie on szybki i spełni potrzeby i oczekiwania wszystkich odbiorców. Tymczasem może okazać się, że kilka niewielkich błędów konfiguracyjnych doprowadzać będzie do zawieszania się transferu lub niespodziewanych zwolnień. Z tego powodu warto zlecić wszelkie kwestie ustawień specjalistom, a nie wykonywać je samodzielnie. Co ważne, taki schemat działania może być zarówno wtedy, gdy masz internet światłowodowy jak i zdecydowanie wolniejsze łącze ze standardowego kabla.

Czy można zweryfikować prawidłowe działanie VPN?

Tak – i zdecydowanie warto to zrobić. Nie raz, ale regularnie – dla ogólnej oceny stabilności VPN oraz potencjalnych błędów na poziomie konfiguracji. Ocena tego, jak VPN wpływa na szybkość połączenia warto wykonać, kiedy możliwe jest to zarówno wieczorem jak i za dnia i w nocą. Dzięki temu przegląd informacji będzie zdecydowanie szerszy, a baza do porównania uwzględni różne godziny czy stopień zajętości łącza.  

Z pewnością trzeba uwzględnić to, kto używa sieci. Gdy równocześnie podłączy się do niej kilka osób i wiele urządzeń, w naturalnym stopniu nawet światłowód może wykazywać nieco inne działanie od standardowego. Dlatego tak istotne jest, by porównywać szybkość łącza internetowego w domu w mniej więcej tych samych przedziałach czasowych.

Przydatne do takiej oceny będą narzędzia do monitorowania prędkości. W większości przypadków są swobodnie dostępne w trybie online. Tu często pojawia się pytanie, jak dużo testów jest potrzebnych. Z pewnością nie trzy lub cztery – tylko większa liczba, np. kilkanaście będzie uznana za rzeczywiście realne tło do analizy.

Jak VPN wpływa na szybkość łącza?

Szybkość pobierania przy uruchomionym VPN zmniejsza się przeciętnie o ok. kilkanaście procent. Duże znaczenie ma więc to, jakie jest łącze bazowe. Jeśli słabe, spadek będzie bardzo odczuwalny. Jeśli to światłowód, można zakładać, że transfer nadal będzie satysfakcjonujący – nawet mimo VPN działającego po cichu w tle.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Piter

    Mi codziennie praktycznie o tych samych godzinach spada predkosc swiatlowodu z prędkości która mam 600mb/s na 100 czasem 80 mb/s. Dzwoniąc do firmy mowia ze wszystko ok ale w ciągu dnia gdzie Mi w ciągu dnia pracuje dobrze tylko wiecznie problem wieczorami. I wtedy nawet tv tnie.Macie jakieś rady na to ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.