Wiadomości z Chorzowa

Czym są uprawnienia F Gaz i jak je zdobyć?

  • Dodano: 2020-01-17 08:30, aktualizacja: 2020-01-17 08:34

F Gazami nazywa się syntetyczne czynniki chłodnicze, które posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach klimatyzacyjnych, chłodniczych, a także w pompach ciepła. Aby pracować z tego typu czynnikami, konieczne jest uzyskanie specjalnych uprawnień. Jak można je zdobyć?

W Polsce montuje się coraz więcej urządzeń wykorzystujących F Gazy. Klimatyzatory, w tym także rozbudowane systemy klimatyzacyjne, duże chłodnie czy też pompy ciepła, które pozwalają na czerpanie ekologicznej energii wymagają stosowania tego typu czynników chłodniczych. Od początku 2016 roku konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień do pracy z tymi czynnikami – są to w skrócie uprawnienia F Gaz - https://kursyalfa.pl/kurs-f-gazy/ Pracownik, który nie zdobył tego typu uprawnień, nie ma prawa do prowadzenia prac z ich użyciem.

Uprawnienia dzieli się na różne kategorie, a mianowicie:

  • kategorie I i II – włączają sprawdzanie, instalację, konserwację i serwis urządzeń stacjonarnych oraz odzysk gazów fluorowanych z sprzętów stacjonarnych i ruchomych

  • kategoria III – włącza odzysk fluorowanych gazów cieplarnianych w stosunku do stacjonarnych i ruchomych sprzętów chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła

  • kategoria IV – włącza kontrolę wyżej wymienionych urządzeń pod kątem wycieków

W jaki sposób można uzyskać uprawnienia F Gaz?

Aby pracownik mógł pracować z czynnikami chłodniczymi określanymi F Gazami, musi on uzyskać odpowiednie uprawnienia. Te z kolei można otrzymać podczas szkolenia, które zakończane jest egzaminem. Uprawnienia do pracy z prezentowanymi gazami wydaje UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Egzamin po zakończonym szkoleniu na uprawnienia F Gaz odbywa się przed komisją UDT i jego pozytywne zaliczenie pozwala na uzyskanie właściwych uprawnień.

Kto prowadzi szkolenia na uprawnienia F Gaz?

Aktualnie szkolenia na uprawnienia F Gaz dostępne są w wielu ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju. Aktualne adresy oraz oferty można znaleźć na ich stronach internetowych. Podsumowując, gdy pracownik ma pracować z F Gazami, koniecznie musi on posiadać odpowiednie uprawnienia!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.