Wiadomości z Chorzowa

Dzieci nie chcą opiekować się starszym rodzicem - co zrobić?

  • Dodano: 2022-08-29 06:15, aktualizacja: 2022-09-13 09:38

Opieka nad starszymi, potrzebującymi rodzicami powinna być moralnym standardem wszystkich ludzi. Niestety życie pokazuje, że bywa inaczej. Czasami u podstaw takich sytuacji znajduje się egoizm i obojętność, innym razem urazy z przeszłości. Niezależnie od powodów braku pomocy rodzic ma w pewnych sytuacjach uprawnienie do starania się o alimenty od swoich dzieci. Warto bowiem wiedzieć, że to one w pierwszej kolejności zobowiązane są do opieki nad swoją matką czy ojcem. Jak jednak pokierować taką sprawą, aby senior czy seniorka dostali pomoc, jakiej potrzebują? Te aspekty wyjaśnia artykuł.

Alimenty na rzecz matki lub ojca

Jak wiadomo, dochody starszych osób zwykle są bardzo skromne. Niewielka emerytura bądź renta w wielu sytuacjach nie starczają na zapewnienie podstawowych potrzeb. Do nich zaliczamy np. zakup odpowiedniej jakości pożywienia, leków, ubrań, ale też oczywiście stałe opłaty związane z zajmowaną nieruchomością. Gdy pojawiają się choroby, lista wydatków rośnie i nieraz danej osobie naprawdę zaczyna brakować pieniędzy nawet na podstawowe zakupy.Rozwiązaniem w takiej sytuacji, gdy dzieci nie interesują się i nie pomagają z własnej woli, może być pozew o alimenty. Podstawą prawną takiego roszczenia jest art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który określa, że obowiązek dostarczania środków utrzymania (czyli obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Opiekę finansową powinny więc przejąć na siebie w pierwszej kolejności dzieci osoby potrzebującej.Oczywiście potrzeby te trzeba udowodnić. Do alimentów uprawnia pozostawanie w tak zwanym stanie niedostatku. W prawie określa się ten stan jako sytuację, gdy dany człowiek z własnych dochodów i nakładem własnej pracy nie może sobie zapewnić należytych środków i opieki. Tak bywa nieraz w życiu osób w podeszłym wieku.Sąd jednak badać będzie też możliwości zarobkowe i finansowe dzieci osoby potrzebującej. Ustali usprawiedliwione potrzeby matki czy ojca i określi możliwości danego dziecka czy dzieci. Rodzic może wystąpić o alimenty od córki czy syna.

Stan niedostatku

Stan niedostatku i możliwości finansowe osób zobowiązanych do płacenia alimentów są dwoma warunkami zasądzenia tego świadczenia. Trzeba więc wykazać obie te okoliczności, starając się o pomoc finansową w formie alimentów.Należy jednak pamiętać, że zobowiązanie do alimentów nie może jednocześnie powodować niedostatku czy trudności finansowych dorosłego dziecka. Byłoby to niewłaściwe podejście do problemu. Z tego względu sąd bada właśnie zarówno wspomnianą kwestię niedostatku (czy występuje), jak i realne możliwości płacenia alimentów.

Pozew o alimenty

Początkiem sprawy alimentacyjnej, która zmusza dzieci do opieki nad matką czy ojcem, jest wniesienie pozwu o alimenty. Należy wskazać w nim odpowiednią osobę lub osoby (dzieci) wezwane do alimentacji. Pozew taki można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Taką osobą może być fachowiec – to jest adwokat, radca prawny – ale też osoba bliska z rodziny. Jak zatem widać, jeśli nie uda się namówić dzieci na pomoc własnej matce, należy wystąpić na drogę sądową. Sąd rozstrzygnie w postępowaniu, czy osoba uprawniona powinna dostać wsparcie finansowe, oraz czy osoba zobowiązana może ponosić taki wydatek.
Artykuł powstał we współpracy z Pozew-o-alimenty.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.