Wiadomości z Chorzowa

Ile kosztuje wykończenie łazienki?

  • Dodano: 2022-06-15 09:00, aktualizacja: 2022-06-22 08:36

Stoisz przed ostatnim już etapem remontu twoich czterech kątów i przyszedł czas na zajęcie się łazienką? A może planujesz swój budżet i chcesz zaznajomić się z cenami rynkowymi za wykończenie pomieszczeń? Nie ma konkretnych odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od standardu i jakości materiałów, na jakie się zdecydujesz, jednak można oszacować widełki, które na pewno rozjaśnią nieco temat wykończenia łazienki.

Profesjonalny projekt czy własna inwencja twórcza - podsumowanie kosztów 

Na rynku powszechnym zjawiskiem obecnie jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia specjalistów. Projektanci wnętrz pomagają w stworzeniu dobranego pod indywidualne potrzeby projektu łazienki. Odpowiadają oni za ogólny design spójny z Twoim gustem, dobranie kolorów, faktur, mebli, armatury i innych kluczowych elementów składających się na wnętrze łazienki. Za ich pracę wynagrodzenie liczone jest zwykle w zależności od liczby metrów kwadratowych i waha się w przedziale od 150 zł do 200 zł. Należy jednak pamiętać, że cena ta dotyczy jednie projektu i prac związanych z nim i wizualizacją. Jeżeli praca takiego specjalisty okaże się jednak zbyt kosztowna warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty niektórych sklepów budowlanych i takich z artykułami łazienkowymi. Na miejscu fachowcy nieodpłatnie wykonają projekt łazienki pod warunkiem zakupy części materiałów z ich asortymentu. Wówczas koszt za projekt jest równy 0 złoty. Ostatnią opcją najbardziej czasochłonną i wymagającą zaangażowania jest przeszukiwanie Internetu i inspirowanie się gotowymi projektami oraz elementami, które możesz zastosować w swojej łazience. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na pewno przydadzą się na kolejny etap wykańczania pomieszczenia. 

Materiały wykończeniowe, armatura, koszty położenia płytek i biały montaż 

Znając dokładny metraż swojej łazienki możesz oszacować ile płytek, paneli czy innego materiału pokrywającego podłogi i ściany będziesz potrzebować. Koszt kafelków w zależności od formatu, designu i klasy waha się ogromnie. Ceny najtańszych płytek zaczynają się od 30 zł za metr kwadratowy do nawet niebagatelnych kwot liczonych w tysiącach. Oczywiście cena uzależniona jest również od formatu takich materiałów. Warto zatem przejrzeć Internet i oszacować jakie materiały wykończeniowe nas interesując i zerknąć na przykładowe ich ceny. Kolejnymi materiałami jakie należy doliczyć do kosztów wykończenia łazienki to wszelkiego rodzaju kleje, farby czy armatura łazienkowa. Uwzględnić również należy koszt robocizny montażu kafelków czy innego rodzaju materiału w łazience. Często fachowcy wykonują tę usługę wraz z montażem armatury łazienkowej czyli prysznicy, wanien czy kranu do umywalki. W zależności od liczby metrów jakie fachowiec ma wyłożyć płytkami i czy ma on również w zakresie obowiązków montowanie armatury oszacuje on koszty takiej pracy. Cena również ustalana jest od stopnia trudności pracy ze względu na instalowanie często elementów trudnych do montażu jak bateria podtynkowa umywalkowa. Koszt takiej usługi to od 80 zł do 170 zł za metr kwadratowy.  

Detale i akcesoria  

Ostatnim etapem wykańczania łazienki jest zakup akcesoriów i niezbędnych detali. Niezbędnymi artykułami są z pewnością dozownik do mydła, wieszak na ręczniki, lustro, roleta lub zasłona, miękki dywanik. Warto także postawić na subtelne detale jak świeczki, zapachy łazienkowe czy żywe kwiaty. 

By podsumować całość kosztów należy przeliczyć metraż pomieszczenia razy koszty z każdej kategorii i je zsumować. Powinno to dać indywidualnie przybliżony koszt wykończenia łazienki. Specjaliści radzą także, by dla bezpieczeństwa zawsze zakładać o 20% większy budżet niż szacunkowe wyliczenia. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.