Niezależnie od znanych instalacji fotowoltaicznych, zdobywanie prądu z OZE jest możliwe także przez elektrownie wiatrowe. Jednak efekt nie jest w 100% prognozowalny, dlatego wymaga zdolności do magazynowania energii elektrycznej, a w użytku indywidualnym jest wykorzystywany głównie jako wspomagające źródło prądu o niewielkiej mocy.
Możliwości wykorzystania energii wiatru
Energia elektryczna otrzymywana z siły wiatrów zależy przede wszystkim od ich średniej rocznej prędkości, a w przypadku Polski istnieje pod tym względem spore rozróżnienie w poszczególnych województwach. Na wydajność produkcji energii ma również wpływ rzeźba terenu i inne sztuczne i naturalne czynniki. Stworzono mapy ogólne, które pozwalają ustalić możliwości zastosowania siły wiatru dzięki wyznaczeniu terenów w jednej z pięciu stref, w oparciu o efekty, jakie można uzyskać https://www.mamtoo.pl/nieruchomosci/
Warunki budowy i instalacji przydomowej elektrowni wiatrowej
Wybudowanie domowej turbiny wiatrowej złożonej z osobnego masztu posadowionego na ziemi wymaga pozwolenia na budowę, które poprzedzone jest wieloma zgodami. Z tego względu w większości przypadków indywidualne elektrownie stawia się na dachu, na którym można nawet bez zgłoszenia zamontować konstrukcje o wysokości do 3 metrów. Dzięki temu zmniejsza się też nakład finansowy na budowę masztu, ale zainstalowana elektrownia nie może mieć mocy wyższej niż około 2 kW. Naturalnie istotne jest też lokalne zróżnicowanie terenu i okolicznych budowli lub drzew - zwane szorstkością otoczenia - co może mieć wpływ na ograniczenie swobodnej cyrkulacji powietrza.
Wybieramy typ turbiny wiatrowej
Najczęściej spotykanym typem wiatraka jest projekt wirnika o osi poziomej, który posiada trzy łopaty. Ten rodzaj wiatraków, zwany HAWT, uzyskuje najwyższy stopień sprawności generowania energii w dużym zakresie szybkości wiatru. Typowym miejscem instalacji takiego wiatraka jest przedłużenie kalenicy wspornika z przymocowanym do niego masztem. Alternatywnym miejscem montażu może być również komin, pod warunkiem, że nie prowadzi się przez niego przewodów dymowych lub spalinowych.
Jak korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z wiatraka ?
Przy założeniu, że optymalna moc nominalna turbiny wiatrowej wynosi 2000 W, a wytwarzane napięcie 24 V, uzyskaną energię elektryczną możecie wykorzystać, gromadząc ją bezpośrednio lub przekształcając w prąd o parametrach pozwalających na zasilanie przeciętnych sprzętów elektrycznych (230 V AC). Do bezpośredniej akumulacji energii zamienionej w ciepło wystarczy zastosować zbiornik izolowany typu bojler zaopatrzony w niskonapięciową grzałkę (dla napięcia 24 V).
Elektrownia wiatrowa we współdziałaniu z fotowoltaiką
Znaczne sezonowe różnice w efektywności energetycznej fotowoltaiki można istotnie zmniejszyć, dbając o jej współdziałanie z turbiną wiatrową. Ze względu jednak na bariery formalne i techniczne związane z budową wiatraków o większej mocy, współdziałanie tych układów w praktyce jest ograniczone do zdolności turbiny wiatrowej do dogrzewania ciepłej wody użytkowej w zimie.
W tym czasie sprawność PV jest znikoma, co często nie wystarcza do przygotowania ciepłej wody nawet przy znacznej mocy nominalnej paneli. Z kolei turbina wiatrowa w tym czasie osiąga zwykle najwyższą sprawność, co pozwala jej utrzymać pożądaną temperaturę wody nawet przy znacznej objętości mamtoo.pl