Niekompatybilne oprogramowanie potrafi znacząco utrudniać realizację zadań i współpracę. Jest jeszcze większym problemem w przypadku biznesu: prowadzi do poważnego obniżenia możliwości operacyjnych, a w krytycznych przypadkach nawet blokuje pracę. Z tego powodu warto przeprowadzić integrację systemów informatycznych.
Czym jest integracja oprogramowania?
Duża liczba dostępnych na rynku programów i systemów IT z jednej strony daje swobodę wyboru i olbrzymie perspektywy. Z drugiej często generuje dodatkowe problemy. Wykorzystanie różnych narzędzi – np. w ramach jednej firmy, działu czy innej jednostki organizacyjnej – może przełożyć się na problemy z wymianą danych pomiędzy poszczególnymi programami czy urządzeniami.
W codziennej praktyce łatwo zaobserwować to w sytuacji, kiedy dany program nie jest w stanie odczytać pliku z innym rozszerzeniem i wymaga np. przeprowadzenia konwersji. Integracja systemów informatycznych, przeprowadzana przez takie firmy jak katowicki Kotrak, umożliwia zapewnienie odpowiedniego przepływu danych pomiędzy różnymi narzędziami - https://kotrak.com/pl/oferta/integracja-systemow-informatycznych/. Zdobywa coraz większą popularność we współczesnym biznesie. Nie zawsze musi jednak oznaczać to samo.
Metody integracji systemów informatycznych
Integracje systemów informatycznych mogą przebiegać w różny sposób. To, jak ostatecznie będą się prezentować zarówno koszty, jak i czas niezbędny na wdrożenie i zakres prac, zależy przede wszystkim od typu oprogramowania, które ma się ze sobą porozumiewać. O ile integracja drobnych programów czy aplikacji będzie stosunkowo prosta, integracja systemów informatycznych zarządzania będzie zdecydowanie bardziej pracochłonnym i wymagającym zasobów projektem.
Ważną rolę odgrywa również cel działań integracyjnych. Te mogą zakładać dwustronną wymianę informacji (przesyłanie ich np. z systemu A do systemu B i z systemu B do systemu A). Może jednak okazać się, że ze względu na profil potrzeb przedsiębiorstwa wystarczające okaże się zapewnienie jednostronnego przepływu (z systemu A do systemu B).
Istnieją przy tym zróżnicowane metody integracji systemów informatycznych, które umożliwiają realizację tych założeń. Zasadne może stać się m.in. stworzenie dodatkowej platformy umożliwiającej wymianę danych. Wiele pod tym względem zależy od profesjonalizmu i doświadczenia dostawcy.
Integracja systemów informatycznych: etapy prac
W przypadku integracji systemów informatycznych kluczową rolę odgrywa odpowiednie planowanie i poznanie realnych potrzeb przedsiębiorstwa. Etap właściwie przeprowadzonych konsultacji umożliwi dobranie odpowiednich rozwiązań technologicznych i wybór metody integracji systemów informatycznych najlepiej dostosowanej do konkretnego podmiotu.
Dopiero w drugim kroku możliwe staje się przystąpienie do zasadniczej realizacji. Jej kształt zależy przy tym od obranej taktyki, w wielu przypadkach może wiązać się z koniecznością stworzenia indywidualnych rozwiązań. Z punktu widzenia klienta najważniejsze okaże się oczywiście wdrożenie, a więc implementacja rozwiązań umożliwiających wzajemne powiązanie systemów informatycznych czy programów.
W szczególnych przypadkach może być jednak stosunkowo pracochłonne i wymagać określonych zmian organizacyjnych. Ważnym elementem integracji systemów informatycznych może być również szkolenie pracowników i dalszy rozwój stworzonych w tym celu rozwiązań. Wybór odpowiedniej firmy, która przeprowadzi cały proces w sposób profesjonalny, na pewno zaoszczędzi naszej firmie wiele czasu.