Wiadomości z Chorzowa

Jak poradzić sobie ze stalkingiem?

  • Dodano: 2020-02-21 13:00, aktualizacja: 2022-12-06 10:03

Temat stalkingu na przestrzeni ostatnich lat stał się zjawiskiem niezwykle popularnym i niestety dotyczącym coraz większej grupy osób. Wielu ludzi boryka się z tym problemem, zupełnie nie wiedząc, w jaki sposób sobie z tym poradzić. Stalking może doprowadzić człowieka do depresji, do zaburzeń psychicznych, a nawet do targnięcia na własne życie. Jak więc udowodnić przed organami ścigania, że jesteśmy ofiarami stalkingu? Co zrobić, by powiedzieć temu stanowcze stop?

Stalking jest to prześladowanie kogoś i uporczywe nękanie go. To działania, w którym dana osoba jest zastraszana i psychicznie gnębiona, nie mogąc przy tym normalnie funkcjonować. Stopień stalkingu może oczywiście przybrać różny wymiar, ale bez względu na to, jak jest on duży, nikt nie ma prawa nikogo prześladować i nikt też nie powinien sobie na to pozwalać. Jak więc zatrzymać tę formę nękania? Na pewno podstawą są dowody na to, a nic nie będzie stanowiło lepszego rozwiązania, niż prywatny detektyw. Taka osoba pozwala nam bowiem zebrać w pełni legalny materiał dowodowy, jeśli przyjdzie zmierzyć się nam z ewentualnymi sprawami sądowymi. Aby móc bowiem kogoś skazać lub ukarać, trzeba mieć twarde dowody. To, co sami często mamy nie jest wystarczające, dlatego też dowody od osoby, która się tym zajmuje, mogą okazać się najlepsze i trafione w dziesiątkę.

Stalking a cyperstalking

Każdy rodzaj prześladowania odpowiada karze, gdyż sam stalking jest uwzględniony w kodeksie karnym i jeśli pojawią się dowody na to, że dana osoba kogoś nęka, będzie ona za taki czyn odpowiadała. Pozostając w tym temacie, warto zwrócić uwagę na jedną zasadniczą kwestię, a mianowicie na stalking i na cyberstalking. Sam stalking to prześladowanie kogoś w realnym życiu. Śledzenie kogoś, ciągłe dzwonienie do danej osoby, wyśmiewanie jej, stosowanie gróźb, czy straszenie. Bez względu na to, jak wygląda forma stalkingu, każda nie jest działaniem, które oprawcy powinno pójść płazem. Jeśli zaś chodzi o cyberstalking jest to przemoc w sieci. W takich przypadku sprawca często kradnie kogoś tożsamość, udostępnia zdjęcia ofiary, często przerobione w odpowiedni sposób, wysyła za nią wiadomości, upublicznia kompromitujące wpisy. Nęka ją wiadomościami smsowymi, wysyła wciąż maile. Stalking jak również i stalking są zjawiskami, w których ofiara nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Detektyw spieszy na ratunek

Prywatny detektyw jest osobą, która w takiej sytuacji może odegrać znaczącą rolę i zebrać niezbędne dowody do tego, by móc problem rozwiązać i w końcu pozwolić ofierze żyć. Agencja detektywistyczna, której zlecimy takie zadanie, będzie w stanie ustalić tożsamość sprawcy, jak również i pełne jej dane adresowe. Będzie ona mogła zebrać niezbite dowody, dzięki którym taką osobę będzie można podać do sądu, gdyż sądy w pełni takie dowody respektują. Co ważne, prywatny detektyw może być na takiej rozprawie świadkiem, który wszystko widział, słyszał i w całym tym ,,horrorze” dla samej ofiary brał niejako udział, by móc w końcu na takiego kata znaleźć haczyk.

Oczywiście nie każda agencja detektywistyczna jest w stanie spełnić nasze oczekiwania. Nie każda też tego typu zadaniami się zajmuje, dlatego też jeśli chcemy zatrudnić osobę mającą wykonać właśnie konkretnie takie zadanie, to z taką specjalizacją w wachlarzu ofertowym należy detektywa szukać. Skoro mamy komuś zapłacić pieniądze za nasz święty spokój, to czyż nie jest to wartością bezcenną? W takiej sytuacji można wydać każde pieniądze, aby tylko móc zyskać spokój. A kiedy uda nam się tego dokonać, można domagać się zadośćuczynienia i wszelkie pieniądze odzyskać właśnie od osoby, która taki stalking wobec nas uprawiała.

Jak znaleźć dobrego detektywa?

Jeśli chcemy trafić na dobrego detektywa, dla którego stalking nie jest pojęciem obcym i który takimi sprawami się zajmuje, na pewno warto prześledzić internet i tam poszukać odpowiedniej osoby. Jeśli taką znajdziemy, wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie opinii na jej temat, co da nam pełny obraz tego, czy taki prywatny detektyw to dobry wybór, czy może lepiej poszukać kogoś innego. Taka osoba musi wzbudzić nasze zaufanie. Musimy być pewni, że powierzając jej tak naprawdę jakość naszego dalszego życia, zrobi ona wszystko co w jej mocy, aby nam pomóc. Dobry detektyw musi wykazać się ogromną skutecznością, bo na tym właśnie klientowi zależy najbardziej. Co szczególnie ważne i cenne - taka osoba powinna umieć działać pod presją czasu, powinna być odporna na stres, dostępna niemal 24 godziny na dobę i potrafiąca pracować w każdych, nawet najbardziej niekomfortowych warunkach. Jeśli taką właśnie osobę znajdziemy, to na pewno cała taka sprawa będzie miała swój szczęśliwy finał.

Stalking jest problemem, który dotyczy coraz większej grupy ludzi. Jedni od razu szukają rozwiązania, inni często latami męczą się z przestępcą, który zrujnował komuś życie. Jeśli dotyczy nas ten problem - należy działać natychmiast. Pamiętajmy - stalker nie odpuszcza, jeśli my nie zaczniemy w niego uderzać. Im szybciej skończymy, tym mniej ucierpi na tym nasza psychika.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ex Stalkerka

    Często nie podnosi się niestety także problemu sprawcy. Nie zawsze to recydywista, nie zawsze osoba której nie można pomóc. Niestety wdepnęłam w to przestępstwo. Jednorazowo i jedyny raz w dotychczasowym życiu, a jestem już dojrzałą osobą i do tej pory niekaraną. Podjęłam skuteczne jak na razie leczenie farmakologiczne u lekarza psychiatry. To jedyna droga dla sprawców, często też dla ofiar bo skraca czas stalkingu i daje upragniony spokój. Namawiajmy sprawców na leczenie (dobrowolne) psychiatryczne, jest ono często skuteczne (przynajmniej w moim przypadku), leki nie dają skutków ubocznych, po kilku miesiącach można je odstawić pod kontrolą lekarza. Pamiętajmy, że na przymusowe leczenie sąd kieruje bardzo rzadko i w bardzo wyjątkowych przypadkach, więc często jedyną drogą jest namówienie sprawcy na dobrowolne leczenie. Bardzo się wstydzę tego co się stało, pozostaje mi jedynie namawianie sprawców stalkingu na zwrócenie się o pomoc do lekarza psychiatry - on Was zrozumie i nie osądzi, zresztą w pracy ma do czynienia z o wiele gorszymi przypadkami. Leki działają dobrze, nie dają skutków ubocznych, nie otępiają.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.