Wiadomości z Chorzowa

Jak udekorować rodzinną mogiłę? O wyborze roślin typowych na cmentarz

  • Dodano: 2019-09-19 07:15, aktualizacja: 2019-09-19 07:17

Nie tylko w dniu Wszystkich Świętych miejsce pochówku bliskiego zmarłego powinno zostać należycie przystrojone. W końcu cmentarz stanowi dość specyficzny obszar, na którym ludzie gromadzą się niczym w świątyni, aby w ciszy i spokoju zebrać myśli, pokontemplować, czy odmówić modlitwę za dusze nieżyjących krewnych. Tak jak przy kościelnym ołtarzu, tak i przy cmentarnej mogile nieodzownym elementem dekoracyjnym okazują się kwiaty i rośliny zielone. Właściwie zasadzone, zadbane i wypielęgnowane pozwalają na „ocieplenie” ponurego miejsca oraz uprzyjemnienie spędzanych na nim chwil. Jakie sadzonki idealnie sprostają zadaniu upiększenia grobu? Sprawdź poniżej.

Nie tylko trawa

Podstawowym etapem zagospodarowania miejsca pochówkowego – zwłaszcza standardowego grobu z otartym gruntowym środkiem – jest trawa. Tuż po wyrośnięciu nadaje ona estetyki, ale również  niedługo trzeba czekać na to, aby tak jak początkowo poprawi wygląd mogiły, ostatecznie ją zeszpeciła. Powód? Niezadbana trawa porasta chwastami czy wysycha pod wpływem działania wysokich temperatur. Dużo lepszą alternatywą jest natomiast połączenie trawy z kompozycją zimozielonych roślin. Dobrym dodatkiem okażą się też byliny kobiercowe. Po sezonie letnio-jesiennym wyżej wspomniana zielenina sama stopniowo zaniknie, zimując w gruncie. Dzięki temu nie tylko nie będzie nas to kosztowało czasu i wysiłku, aby doprowadzać regularnie grób krewnego do nienagannego porządku, ale także jest to najprostsza metoda na zapewnienie eleganckiej dekoracji roślinnej niemal przez cały okrągły rok kalendarzowy.

Bez większych wymagań

Jeżeli nie masz sposobności częstego zjawiania się na cmentarzu w celu dbania o zasadzoną szatę zieleni, albo zwyczajnie się na tym nie znasz – zrezygnuj z wymagających roślin na rzecz gatunków prostszych w pielęgnacji oraz łatwiej uprawianych. Przykładem znakomicie sprawdzających się okazów są karłowe oraz wyszczególnione już we wcześniejszym akapicie- byliny kobiercowe. Nie należy również przesadzać z ilością sadzonek. Generalnie grób prezentuje się ładnie przy zaledwie dwóch czy trzech roślinach zimozielonych i kilku drobnych sadzonkach. W przypadku większej mogiły rodzinnej, dodatkową ozdobą są klasyczne kwiaty cmentarne doniczkowe. Dla tych, którzy nie poradzą sobie z doborem zieleniny na miejsce pochówkowe najbliższych krewnych znakomitym rozwiązaniem są firmy typu Jakubisiak. Wspomniany dom funeralny to długoletnie stażem przedsiębiorstwo proponujące w ramach swej szerokiej oferty między innymi wysokiej jakości pomoc w zakresie opieki nad grobem. W ramach tego wsparcia proponowana jest także pielęgnacja roślin.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.