Wiadomości z Chorzowa

Jaka barwa światła do salonu?

  • Dodano: 2022-08-24 06:15, aktualizacja: 2022-08-24 06:27

Światło ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. W przeszłości Słońce wyznaczało rytm dnia. Obecnie wraz z postępem technologicznym, można korzystać również ze światła sztucznego. Umożliwia ono pracę praktycznie o każdej porze dnia. Ważne jest jednak, by wybrać optymalną barwę światła. Ma to kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia. Jaka barwa światła jest zatem optymalna? Od czego to zależy?

Barwa światła – znaczenie

Barwa światła to czynnik, który może wpływać na nasze samopoczucie. W ciągu dnia często korzystamy ze sztucznego oświetlenia i przekłada się ono na nasze zdrowie. Odpowiednia barwa może sprawić, że będzie się bardziej wypoczętym lub wręcz przeciwnie – pobudzonym. Może także utrudniać komfortowy wypoczynek. Jest to również kluczowy element w procesie poznawczym. W różnym świetle przedmioty i pomieszczenia wyglądają zupełnie inaczej. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać barwę światła do takich pomieszczeń jak salon. Aranżacje pokoju dziennego mogą być bardzo zróżnicowane, jednak jego ostateczna prezentacja zależeć będzie również od wybranej barwy światła.

Jak wybrać odpowiednią barwę światła? Kiedy lepiej postawić na ciepłe, a kiedy na zimne barwy?

Wybór barwy światła nie jest procesem łatwym. W jego trakcie powinno się wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki: rodzaj pomieszczenia oraz funkcje, które ma spełniać. Jak już wspomniano, barwa światła wpływa na nasze samopoczucie. Ciepłe działają na nas kojąco, ułatwiają relaks oraz dają poczucie komfortu. Z kolei zimne barwy działają zupełnie inaczej. Ich zadaniem jest pobudzanie nas do działania, mobilizowanie. Są to również barwy formalne.

Gdzie zatem sprawdzą się poszczególne barwy? Skoro ciepłe światło ma pomóc w odprężeniu, warto zastosować je w salonie lub sypialni. Kiedy po całym dniu wraca się z pracy, z pewnością doceni się kojący wpływ światła. Jest to także dobre rozwiązanie do kuchni czy jadalni. Zimne barwy sprawdzą się w miejscach pracy. Dzięki niemu będzie można łatwiej się skoncentrować – praca będzie przebiegać o wiele szybciej. Zimne światło sprawdzi się także w kuchni. Można je zastosować w przypadku oświetlenia podszafkowego. Również w łazience światło zimne może sprawić, że wnętrze nabierze nowego stylu.

Jeśli poszukujesz inspiracji, zajrzyj na AboutDecor. Setki pomysłów oraz aranżacji, które się tam znajdują, sprawią, że z pewnością znajdziesz dla siebie idealne rozwiązanie.

Pokój dzienny i jego aranżacje. Salon jako miejsce pracy i wypoczynku

Salon to serce każdego domu. W tym miejscu domownicy spędzają większość swojego czasu wolnego. Jest to także przestrzeń do pracy oraz wspólnych posiłków. W związku z tym, projektując to wnętrze, należy zadbać o optymalne oświetlenie. Pokój dzienny spełnia wiele zadań, dlatego przeważnie znajduje się w nim więcej, niż jeden punkt świetlny. Dzięki temu, że w salonie znajdują się zarówno lampy, jak i kinkiety, można łączyć ze sobą kilka barw światła.

Wydzielenie stref w salonie a oświetlenie

Salon warto podzielić na strefy. Miejsce do odpoczynku, do pracy oraz część jadalnianą. W każdej z nich można zastosować inny rodzaj światła. Salon bez wygodnego kompletu wypoczynkowego, to kiepski pomysł. Strefa relaksu to kluczowe miejsce na mapie pokoju dziennego. Aby codzienny wypoczynek był przyjemny i dawał ukojenie, warto zastosować w tej części ciepłe barwy. Pomogą się zrelaksować.

Ciepłe barwy znajdą swoje zastosowanie również w części jadalnianej. Dzięki temu posiłki, które znajdą się na stole, będą wyglądać bardziej apetycznie. Ciepłe światło stworzy również niepowtarzalny klimat. Część biurowa pokoju dziennego wymaga zupełnie innego podejścia. Jak już wiadomo, zimne barwy pomagają w koncentracji, dlatego w tym miejscu lepiej postawić na ten rodzaj oświetlenia. Dobrym pomysłem jest lampka biurowa lub kinkiet. Delikatne zimne światło ułatwi pracę i z pewnością przebiegnie ona dwa razy szybciej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.