Wiadomości z Chorzowa

Kiedy jest najlepszy moment na zmianę opon na letnie?

  • Dodano: 2023-02-08 07:45, aktualizacja: 2023-02-08 07:56

Wiosna jest takim momentem w roku, kiedy to przychodzi czas na wymianę opon zimowych na wersję letnią. Nasze warunki klimatyczne są jednak bardzo zmienne i często nawet w kwietniu potrafi sypnąć śniegiem. Z tego powodu dokładne określenie najlepszego momentu na wymianę opon jest naprawdę trudne. Jak zatem oszacować, kiedy dobrze jest udać do wulkanizatora? Podpowiadamy.

Czy istnieje najlepszy moment na zmianę opon na letnie?

Najprostszym sposobem, który można wdrożyć jest obserwacja pogody. Mówi się, że jeśli przez ostatnich kilkanaście dni z rzędu temperatura powietrza w cieniu nie spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a nocą nie osiąga dodatkowo ujemnych wartości, można stwierdzić, że jest to dobry moment na zmianę ogumienia. Jeśli wziąć pod uwagę wartości temperatur z kilku ostatnich lat, a także tendencję zmian oraz nieprzewidywalność polskiego klimatu, najlepszym momentem na zmianę opon na letnie należałoby określić kwiecień, a dokładniej jego drugą połowę. Mimo tego trzeba jednak liczyć się z tym, że każdy rok jest inny i to, co sprawdzi się w jednym, w drugim już nie musi.

Czy warto czekać ze zmianą opon do samego lata?

Wymiana opon na letnie wymaga obserwacji pogody, jednak nie należy się z tym procesem śpieszyć. Faktem jest, że nie można przeciągać tej czynności w nieskończoność, ponieważ jazda na ogumieniu zimowym w połowie maja grozi nawet ich zniszczeniem. Przede wszystkim stanowi również duże zagrożenie nie tylko dla naszego bezpieczeństwa, lecz również dla innych uczestników ruchu drogowego. Może się tak zdarzyć ze względu na specyficzny proces produkcji takich opon. 

Ogumienie zimowe produkowane jest z miękkiej mieszanki gumowej, a w wysokich temperaturach szybko traci swoją sprężystość. Ten fakt z kolei prowadzi do utraty przyczepności, co może przekładać się na wydłużoną drogę hamowania. Ponadto bieżnik w oponach zimowych jest projektowany tak, aby radzić sobie z ośnieżoną oraz oblodzoną nawierzchnią. Nie sprawdzi się jednak dobrze w przypadku wiosennych kałuż.

Na co zwracać uwagę przy zakupie opon letnich?

Opony letnie, które można z łatwością zakupić na stronie https://noweopony.pl/opony/letnie, cechują się różnorodną formą oraz wysokiej klasy bieżnikami. Dobrym wyborem mogą być modele o asymetrycznej rzeźbie, ponieważ większa liczba nacięć zapewni sprawniejsze odprowadzanie wody. Z kolei zewnętrzna część będzie korzystniej wpływać na przyczepność w trakcie szybkiej jazdy przykładowo po autostradach.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.