Wiadomości z Chorzowa

Krwotok z nosa osłabienie organizmu, jak skutecznie go zatamować

  • Dodano: 2023-03-06 08:15, aktualizacja: 2023-03-06 08:20

Krwawienia z nosa często wydają się być nagłe i przypadkowe. Krew może być przerażająca zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. I chociaż są one częste, istnieją proste kroki, które możesz podjąć, aby je powstrzymać.

Jak powstrzymać krwawienie z nosa

Czasami wydaje się, że krwawienie z nosa może trwać wiecznie. W rzeczywistości jednak przeciętne krwawienie z nosa nie trwa dłużej niż 20 minut. Pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli tak się stanie - lub jeśli masz je często, lub jeśli przepływ krwi jest obfity. Krwawienie z nosa, nawet trwające 20 minut lub krócej, może być bardzo niepokojące i drażniące. Wykonaj poniższe kroki, aby zakończyć krwawienie z nosa.

Krok 1: Siedź prosto

Najlepszą rzeczą, by powstrzymać krwotok z nosa, jest utrzymanie pozycji pionowej. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest siedzenie prosto. Usiądź lub stań z głową lekko pochyloną do przodu. I nie, nie powinieneś odchylać głowy do tyłu! topsuplementy.com

Krok 2: Użyj sprayu do nosa

Jeśli masz przy sobie dostępny bez recepty środek udrażniający nos (oksymetazolina lub fenylefryna), możesz rozpylić go w nosie po stronie, która krwawi.

Krok 3: Ucisk

Na wszelki wypadek będziesz potrzebował dodatkowej chusteczki. Ponieważ naczynia krwionośne znajdują się w pobliżu nozdrzy, mocno uciskaj boki nosa (nie mostek) - tak, jakbyś zaciskał nos. Powinieneś delikatnie szczypać miękkie strony nosa, tuż nad nozdrzami.

Krok 4: Poczekaj, aż krwawienie ustanie

A teraz czekamy. "Utrzymuj ucisk przez co najmniej 10-15 minut, a następnie sprawdź, czy krwawienie ustało. Cierpliwość jest tu kluczowa - ustaw czas i siedź spokojnie. Nie zmniejszaj ucisku przed upływem czasu na sprawdzenie, bo możesz ponownie wywołać krwawienie.

Krok 5: Spróbuj użyć lodu

Jeśli krwawienie nie ustąpiło po 15 minutach, przyłóż do mostka nosa okład z lodu lub zimny kompres, który może zwęzić naczynia krwionośne i pomóc zatrzymać przepływ krwi.

Krok 6: Zachowaj spokój

Każdy rodzaj krwawienia może sprawić, że każdy będzie roztrzęsiony. Postaraj się jednak zachować spokój, najlepiej jak potrafisz. Im bardziej panikujesz, tym dłużej może trwać zatrzymanie krwawienia - to samo dotyczy rodziców lub opiekunów zajmujących się krwawieniem z nosa dziecka. Jeśli wydajesz się być spokojny, dzieci z większym prawdopodobieństwem pójdą w Twoje ślady.

Czego nie należy robić w przypadku krwotoku z nosa

Nie odchylaj głowy do tyłu. Nie chcesz odchylać głowy do tyłu, ponieważ wtedy krew spływa do gardła, co może spowodować zadławienie. Ponadto krew trafia do żołądka, co powoduje dyskomfort.

Nie zatykaj nosa. Może się wydawać, że wkładanie chusteczek higienicznych lub serwetek do nozdrzy w celu spowolnienia krwawienia ma sens, ale takie postępowanie może podrażnić wyściółkę nosa i spowodować większe krwawienie po ich usunięciu.

Uporczywe i powtarzające się krwawienia z nosa mogą być oznaką innego problemu zdrowotnego. Jeśli masz częste krwawienia z nosa, krwawienia, które nie chcą ustąpić lub jeśli krwawieniom z nosa towarzyszą inne objawy, takie jak drętwienie lub ucisk w twarzy, umów się na wizytę z lekarzem zajmującym się uszami, nosem i gardłem, aby to sprawdzić.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.