Wiadomości z Chorzowa

Oryginalne części czy zamienniki - dylemat każdego kierowcy

  • Dodano: 2018-08-17 09:15

Wymiana części w samochodzie przy jego dłuższej eksploatacji jest nieunikniona. Gdy w Twoim aucie zdarzy się w awaria, musisz podjąć decyzję – kupić część oryginalną czy zamiennik? Elementy pochodzące od producenta to gwarancja jakości i niezawodności, jednak ich cena jest dosyć wysoka. Czy zawsze warto w nie inwestować?

Zalety części oryginalnych

Oryginalne części samochodowewytrzymałe, żywotne i idealnie dopasowane do marki, modelu i rocznika pojazdu. Są to dokładnie takie same elementy, jak te użyte do fabrycznego montażu Twojego samochodu. Przechodzą one rygorystyczne testy jakości i bezpieczeństwa, posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty – masz więc gwarancję, że kupujesz produkt najwyższej jakości. Części oryginalne dostępne są w autoryzowanych stacjach obsługi danej marki, rozpoznasz je po logo producenta umieszczonym zarówno na nich, jak i ich opakowaniu. Jedyną poważną wadą oryginałów jest ich cena. Z tego względu, warto zastanowić się, czy do każdego auta warto je montować.

Cena nie gra roli?

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem kilkunastoletniego auta miejskiego średniej klasy, którego aktualna wartość oscyluje wokół 2000-3000 zł. Nie planujesz go na razie złomować, bo spełnia swoje zadanie, a po wykonanych w nim mniejszych i większych naprawach działa bez zarzutu. Niestety, podczas rutynowego przeglądu okazuje się, że bak zaczął rdzewieć i lada moment pojawi się w nim dziura. Nowy, oryginalny bak kosztuje prawie tyle, ile warte jest całe Twoje auto…

Powyższy przykład doskonale ilustruje, dlaczego rynek tanich zamienników tak prężnie się rozwija. Średni wiek samochodu w Polsce wynosi 12-14 lat, w zależności od regionu kraju - w wielu pojazdach zwyczajnie nie opłaca się wkładać drogich, oryginalnych części. Jeśli samochód chcesz użytkować jeszcze przez stosunkowo krótki czas, dobrej jakości zamiennik w zupełności wystarczy. Oczywiście, w sytuacji, gdy Twoje auto jest nowe i planujesz nim jeździć przez wiele lat, lepiej zamontuj w nim oryginalne części – posłużą Ci znacznie dłużej i rzadziej odwiedzać będziesz mechanika, w konsekwencji oszczędzając pieniądze.

Rodzaje zamienników

W sklepach i hurtowniach motoryzacyjnych wybór zamiennych części samochodowych jest ogromny. Pierwszym, co zapewne zauważysz, będą spore różnice w cenie pomiędzy, pozornie identycznymi, produktami. Podstawowo wyróżnia się dwie kategorie zamienników. Pierwszą z nich stanowią tzw. produkty Premium, powstające na tych samych liniach montażowych, co oryginały, i posiadające równie wysoką jakość jak one. Jedyną różnicą jest brak znaku konkretnej marki samochodowej na częściach i ich opakowaniach. Zamienniki tego typu mogą być tańsze od produktów oryginalnych nawet o 60%! Druga kategoria to części o jeszcze niższych cenach, ale również o niższej jakości. Produkowane są one przez specjalistyczne firmy o ugruntowanej na rynku pozycji, które jednak nie zajmują się dostarczaniem wyposażenia fabrycznego. Zamienniki powstają z dobrej jakości materiałów, posiadają również odpowiednie certyfikaty, dopuszczające je do eksploatacji. Części te to kompromis pomiędzy jakością i ceną.  

Zamiennik czy podróbka – bądź czujny!

Niestety, na rynku znaleźć można również wiele kiepskich podróbek. Nie posiadają one żadnych certyfikatów, a ich użytkowanie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia samochodu. Jak rozpoznać podrabianą część? Twoją czujność powinna wzbudzić podejrzanie niska cena – po zapoznaniu się z ofertą wielu sklepów motoryzacyjnych, zapewne orientujesz się, ile mniej-więcej kosztuje dany element. By uniknąć zakupu podróbki, zaopatruj się w zamienniki wyłącznie u renomowanych dystrybutorów i sprawdzonych sklepach motoryzacyjnych.

Komentarze (1)    dodaj »

  • maciej

    chyba nowego użytkownika ja już się przekonałem, że lepiej nówki z delph kupić jeśli jest taka możliwość niż bawic się w używki czy oryginały z logotypem producenta samochodów. Nie ma praktycznie różnicy na jakości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.