Wiadomości z Chorzowa

Remont dachu płaskiego - kiedy najlepiej robić?

  • Dodano: 2020-06-29 07:45, aktualizacja: 2020-06-29 07:59

Efekt remontu dachu zależy nie tylko od umiejętności wykonawcy i jakości użytych materiałów. Duże znaczenie ma także okres realizacji prac. Kiedy najlepiej przeprowadzić remont dachu płaskiego?

 

Trwałość pokrycia dachów płaskich budowanych w latach 70.i 80. wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Wraz z upływem czasu jego właściwości stają się jednak coraz słabsze. Z uwagi na specyficzny sposób budowy, takie stropodachy często wymagają także dodatkowego docieplenia czy poprawy funkcji termoizolacyjnych.

 

Kiedy należy wykonać remont dachu?

 

Impulsem do wykonania remontu dachu są zazwyczaj:

  • dziury lub rysy w pokryciu, powodujące nieszczelność,

  • widoczne na powierzchni purchle,

  • utrata właściwości termoizolacyjnych,

  • konieczność docieplenia dachu,

  • chęć rozbudowy poddasza,

  • chęć zmiany stylistyki budynku.

 

O czym pamiętać, planując remont dachu?

 

  • Jeśli nie masz doświadczenia w wykonywaniu prac budowlanych i remontowych, nie wykonuj remontu dachu samodzielnie. Błędy mogą przełożyć się nie tylko na dodatkowe koszty i przedłużenie prac, ale przede wszystkim na zmniejszenie bezpieczeństwa i komfortu przebywania we wnętrzu. Zbyt ciężkie pokrycie może skutkować np. nadmiernym ugięciem krokwi, a wybór niewłaściwej dachówki — wyższym poziomem hałasu w budynku.

  • Nie każdy remont dachu będzie oznaczał konieczność zerwania pokrycia i zastąpienia go nowym. Aby przywrócić właściwości dachu, często wystarczy jedynie naprawa konkretnych elementów. Jeśli chcesz uniknąć zbędnych kosztów, przed rozpoczęciem prac poproś doświadczonego inżyniera konstruktora o ocenę aktualnego stanu dachu i zaproponowanie najlepszych rozwiązań.

  • Sprawdź, czy musisz zgłosić prace w urzędzie lub uzyskać pozwolenie. Może być to niezbędne, jeśli budynek znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub stoi bezpośrednio przy granicy działki. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że 19 września 2020 roku wejdą w życie nowe zasady prawa budowlanego. Jeśli planujesz remont jesienią, koniecznie trzymaj rękę na pulsie.

 

Najlepszy okres na przeprowadzenie remontu dachu

Najlepszy okres na przeprowadzenie remontu dachu to wiosna i lato. Właśnie wtedy temperatury za oknem są najwyższe, a poziom opadów atmosferycznych — najniższy. Z uwagi na fakt, że wszelkie prace odbywają się na świeżym powietrzu, takie warunki zapewniają najwyższy komfort pracy. Pomagają także uniknąć spowodowanych pogodą przestojów. To jednak nie wszystko. W przypadku niektórych czynności np. montażu rynien niskie temperatury wręcz uniemożliwiają wykonanie prac. Komplikują klejenie i lutowanie oraz zwiększają kruchość PVC.

źródło: https://www.dohmann.pl/remont-dachu-plaskiego/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.