Wiadomości z Chorzowa

Resurs wózka widłowego - najważniejsze informacje

 • Dodano: 2020-06-16 09:30, aktualizacja: 2020-06-18 11:25

Resurs UTB - czym jest? Jak go obliczyć? W jakim celu trzeba znać jego wartość? - chcesz znać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące resursu wózków widłowych!

Dla jakich urządzeń wylicza się resurs?

Zacznijmy od tego, jakie urządzenia w ogóle muszą mieć obliczany resurs UDT. Do ich grupy zalicza się wszystkie pojazdy transportu bliskiego. Czyli w praktyce urządzenia podlegające pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego. Zalicza się do nich:

 • wyciągarki i wciągarki;
 • suwnice;
 • żurawie;
 • manipulatory;
 • a także wózki jezdniowe - czyli nic innego jak różnego typu tytułowe wózki widłowe: począwszy od prostych wózków spalinowych i elektrycznych czołowych, aż po tego typu jak tutaj -wózki widłowe wysokiego składowania.

Czym jest resurs wózków widłowych?

Resurs wózka widłowego jest prognozowanym okresem żywotności wózka widłowego, wyliczanym na podstawie wielu składowych czynników. Dzięki niemu, można przewidzieć, jak długo posłuży jeszcze wózek oraz kiedy dokładnie będzie należało zająć się wymianą jego części.

Obliczanie resursu wózka widłowego jest wymagane od 30 października 2018 roku, gdy w życie weszła nowelizacja do rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii, dotycząca warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw oraz modernizacji pojazdów UTB.

Resurs wózka widłowego obliczany jest dzięki wyliczeniom powstałym w trakcie tzw. przeglądu specjalnego, na podstawie aktualnego stanu technicznego oraz historii konserwacji i eksploatacji.

Na czym polega przegląd specjalny?

na-czym-polega-przeglad-specjalny

Przegląd specjalny stanowi jedno z najważniejszych i najbardziej dokładnych badań wózka widłowego, gdyż wnikliwa analiza, na której się opiera, będzie rzutowała na prognozowany okres pełnej przydatności sprzętu do użycia.

Do wyliczenia resursu wózka widłowego są niezbędne:

 • dane techniczne urządzenia;
 • dokumenty wózka (takie jak książka eksploatacji oraz dziennik konserwacji);
 • informacje o liczbie przepracowanych motogodzin;
 • potwierdzenie obecnego stanu technicznego;
 • wszelkie informacje o wymienionych elementach oraz wprowadzanych modernizacjach.

Do tego w trakcie przeglądu, specjaliści sprawdzają również:

 • pomiar geometrii zużycia;
 • stan przekładni oraz mechanizmów wózka;
 • działanie instalacji gazowej (o ile występuje);
 • próbny rozruch;
 • występujące luzy oraz wiele więcej.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie elementy wózków widłowych są jeszcze sprawdzane podczas przeglądy specjalnego, całą listę znajdziesz tutaj.

Po co potrzebny jest resurs?

Dokumentacja resurs stanowi dodatkowe, dokładne wyliczenie umożliwiające przewidywanie i odpowiednie rozplanowanie np. wymiany istotnych dla wózka podzespołów, tak aby jego praca przebiegała bez zakłóceń oraz awarii. Dzięki temu dokumentowi możliwe jest wykonywanie właściwej i bezpiecznej ilości cykli pracy

Inną istotną zaletą wynikającą z konieczności wyliczania resursu jest także zakup używanych wózków widłowych. Kupując sprzęt z obliczonym resursem ma się jego dokładne dane oraz informację o tym, kiedy będzie wymagał gruntownego remontu. Zatem łatwo wyliczyć opłacalność inwestycji a także przewidywane w najbliższej przyszłości koszty wymiany elementów czy modernizacji urządzeń transportu bliskiego.

Używane wózki widłowe a resurs

uzywane-wozki-a-resurs

Obecnie, coraz więcej sprzedawców zwraca uwagę na to, aby każdy używany sprzęt posiadał już obliczony resurs wózka widłowego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie z punktu widzenia kupujących, którzy nie muszą martwić się o dokumentację zakupionego sprzętu.
W przypadku obliczania resursu nie ma mowy o fałszywych wyliczeniach, gdyż inspektorzy UDT czuwają nad prawidłowością, a mając ciągłą styczność z tego typu urządzeniami, potrafią szybko wykryć nieuczciwych przedsiębiorców.

Gdzie obliczyć resurs wózka widłowego?

Obliczanie resursu nie należy do najłatwiejszych czynności (przede wszystkim ze względu na wiele czynników i zmiennych, które należy wziąć pod uwagę). Dlatego zwykle powierza się je specjalistom. Jeśli Twoje urządzenia potrzebują przeglądu specjalnego - to tutaj znajdziesz go w cenie zaledwie 299 zł netto.
O przegląd specjalny i dokumentację resurs możesz poprosić także w zaufanym serwisie wózków widłowych (np. takim jak tu).

Resurs wózki widłowe -podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy zbiór najważniejszych informacji dotyczących resursu wózków widłowych. Mogą Ci się one przydać, jeśli posiadasz lub planujesz zostać właścicielem urządzeń transportu bliskiego (w tym szczególnie popularnych wózków widłowych).

Pamiętaj, iż do warunków użytkowania pojazdów unoszących należy także regularne wykonywanie ich przeglądów czy napraw oraz prowadzenie skrupulatnej dokumentacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.