Wiadomości z Chorzowa

Taryfa G11 - co to jest i czy warto ją wybrać?

  • Dodano: 2020-02-25 06:45, aktualizacja: 2020-02-25 06:57

Energia elektryczna to fundament funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jego zużycie jest zwykle dość spore, więc i rachunki za prąd także opiewają na niemałe kwoty. Czy istnieje realna szansa na zmniejszenie opłat za energię elektryczną? Oczywiście, że tak i nie polegają one jedynie na oszczędnościach w zakresie zużycia prądu, lecz przede wszystkim na świadomym wyborze korzystnej taryfy energii elektrycznej. Czym jest taryfa G11 i dlaczego cieszy się największą popularnością? Oto wyjaśnienie.

Co oznacza symbol G11?

Litera „G” oznacza, że jest to taryfa dla gospodarstwa domowego, pierwsza cyfra 1 sugeruje taryfę przeznaczoną dla klientów, których zużycie prądu nie przekracza mocy umownej 40 kW. Z koli druga cyfra 1 wskazuje na taryfę jednostrefową – w jej ramach cena kWh jest stała przez całą dobę. Zatem bez względu na to, czy z energii elektrycznej korzysta się w dzień czy w nocy, opłata pozostanie jednakowa. Biorąc pod uwagę łatwość korzystania, kontrolowania faktur i możliwość przewidywania zużycia prąduten rodzaj taryfy energii elektrycznej jest najbardziej czytelny. Taryfa G11 to najczęściej spotykany wariant wyceny prądu w polskich domach. Warto zaznaczyć, że nie jest jednak optymalna i korzystna dla osób wykorzystujących energię elektryczną do celów grzewczych.

Komu dedykowana jest taryfa G11?

Jednostrefowa taryfa G11 została stworzona przede wszystkim z myślą o gospodarstwach domowych. Jej odbiorcami są klienci taryfowi, płacący stawki uregulowane urzędowozatwierdzane rokrocznie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Taryfa G11 jest korzystna dla użytkowników, którzy znaczne zużycie prądu odnotowują szczególnie w ciągu dnia i z pewnych względów nie mają możliwości przeniesienia korzystania z energii elektrycznej na godziny wieczorne bądź nocne. Nie mniej jednak gospodarstwa domowe to nie jedyne podmioty mogące skorzystać z dogodności, jakie niesie ze sobą taryfa G11. Do tego grupy należą również:

  • zbiorowe obiekty mieszkalne, m.in.: akademiki, bursy, internaty, jednostki wojskowe oraz penitencjarne,

  • domy dziecka, domy opieki społecznej, hospicja,

  • domki letniskowe, altany, garaże,

  • mieszkania pracowników placówek dyplomacyjnych,

  • obiekty, w których mieszczą się węzły cieplne oraz hydrofornie pozostające w pieczy administracji domów mieszkalnych.

Rodzaje taryf dla domu

Alternatywą dla taryfy G11 są te z oznaczeniem G12 oraz G12w. Jednak wszystkie taryfy z grupy „G” łączy moc umowna nie wyższa niż 40 kW.

  • G12 - to tzw. taryfa nocna, dwustrefowa, która oferuje tańsze koszty energii elektrycznej w godzinach 22:00-6:00. Stawka za korzystanie z prądu poza tymi godzinami dyktowana jest przez wyższe kwoty. Niektórzy dostawcy energii elektrycznej oferują również mniejsze kwoty za zużycie prądu poza „godzinami szczytu” - zazwyczaj 13:00-15:00. To bardzo korzystna opcja dla gospodarstw domowych ogrzewanych prądem.

  • G12W – to tzw. taryfa weekendowa, jest bardziej rozbudowaną wersją taryfy G12. Oprócz niższych kosztów w godzinach nocnych i w czasie „popołudniowego szczytu”, oferuje równocześnie korzystną stawkę za korzystanie z energii elektrycznej w soboty i niedziele. Obniżone koszty obowiązują najczęściej od godziny 22:00 w piątek do poniedziałku 7:00.

Która taryfa jest najkorzystniejsza?

Aby sprawdzić, czy taryfa dwustrefowa opłaca się w przypadku konkretnego podmiotu, należy dokonać odczytu licznika rano, wieczorem oraz rano dnia kolejnego. Zużycie energii elektrycznej w czasie nocy trzeba podzielić przez całkowite zużycie prądu w ciągu doby. Dzięki temu w prosty sposób można precyzyjnie obliczyć proporcję prądu zużytego w godzinach o korzystniejszej stawce w stosunku do całkowitego zużycia energii. Taryfa dwustrefowa opłaca się wówczas, gdy co najmniej 25% zużycia prądu ma miejsce w strefie nocnej.

Uniwersalna taryfa G11 gwarantuje natomiast pewną stabilność w zakresie wysokości ceny za faktyczne zużycie energii elektrycznej. Pobierana jest opłata za kilowatogodzinę, która kształtuje się średnio w granicach 55 groszy. Suma uwzględnia samą cenę prądu, opłatę za dystrybucję, jak również podatek VAT.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.