Wiadomości z Chorzowa

Taryfa G11 - co to jest i czy warto ją wybrać?

  • Dodano: 2020-02-25 06:45, aktualizacja: 2020-02-25 06:57

Energia elektryczna to fundament funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jego zużycie jest zwykle dość spore, więc i rachunki za prąd także opiewają na niemałe kwoty. Czy istnieje realna szansa na zmniejszenie opłat za energię elektryczną? Oczywiście, że tak i nie polegają one jedynie na oszczędnościach w zakresie zużycia prądu, lecz przede wszystkim na świadomym wyborze korzystnej taryfy energii elektrycznej. Czym jest taryfa G11 i dlaczego cieszy się największą popularnością? Oto wyjaśnienie.

Co oznacza symbol G11?

Litera „G” oznacza, że jest to taryfa dla gospodarstwa domowego, pierwsza cyfra 1 sugeruje taryfę przeznaczoną dla klientów, których zużycie prądu nie przekracza mocy umownej 40 kW. Z koli druga cyfra 1 wskazuje na taryfę jednostrefową – w jej ramach cena kWh jest stała przez całą dobę. Zatem bez względu na to, czy z energii elektrycznej korzysta się w dzień czy w nocy, opłata pozostanie jednakowa. Biorąc pod uwagę łatwość korzystania, kontrolowania faktur i możliwość przewidywania zużycia prąduten rodzaj taryfy energii elektrycznej jest najbardziej czytelny. Taryfa G11 to najczęściej spotykany wariant wyceny prądu w polskich domach. Warto zaznaczyć, że nie jest jednak optymalna i korzystna dla osób wykorzystujących energię elektryczną do celów grzewczych.

Komu dedykowana jest taryfa G11?

Jednostrefowa taryfa G11 została stworzona przede wszystkim z myślą o gospodarstwach domowych. Jej odbiorcami są klienci taryfowi, płacący stawki uregulowane urzędowozatwierdzane rokrocznie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Taryfa G11 jest korzystna dla użytkowników, którzy znaczne zużycie prądu odnotowują szczególnie w ciągu dnia i z pewnych względów nie mają możliwości przeniesienia korzystania z energii elektrycznej na godziny wieczorne bądź nocne. Nie mniej jednak gospodarstwa domowe to nie jedyne podmioty mogące skorzystać z dogodności, jakie niesie ze sobą taryfa G11. Do tego grupy należą również:

  • zbiorowe obiekty mieszkalne, m.in.: akademiki, bursy, internaty, jednostki wojskowe oraz penitencjarne,

  • domy dziecka, domy opieki społecznej, hospicja,

  • domki letniskowe, altany, garaże,

  • mieszkania pracowników placówek dyplomacyjnych,

  • obiekty, w których mieszczą się węzły cieplne oraz hydrofornie pozostające w pieczy administracji domów mieszkalnych.

Rodzaje taryf dla domu

Alternatywą dla taryfy G11 są te z oznaczeniem G12 oraz G12w. Jednak wszystkie taryfy z grupy „G” łączy moc umowna nie wyższa niż 40 kW.

  • G12 - to tzw. taryfa nocna, dwustrefowa, która oferuje tańsze koszty energii elektrycznej w godzinach 22:00-6:00. Stawka za korzystanie z prądu poza tymi godzinami dyktowana jest przez wyższe kwoty. Niektórzy dostawcy energii elektrycznej oferują również mniejsze kwoty za zużycie prądu poza „godzinami szczytu” - zazwyczaj 13:00-15:00. To bardzo korzystna opcja dla gospodarstw domowych ogrzewanych prądem.

  • G12W – to tzw. taryfa weekendowa, jest bardziej rozbudowaną wersją taryfy G12. Oprócz niższych kosztów w godzinach nocnych i w czasie „popołudniowego szczytu”, oferuje równocześnie korzystną stawkę za korzystanie z energii elektrycznej w soboty i niedziele. Obniżone koszty obowiązują najczęściej od godziny 22:00 w piątek do poniedziałku 7:00.

Która taryfa jest najkorzystniejsza?

Aby sprawdzić, czy taryfa dwustrefowa opłaca się w przypadku konkretnego podmiotu, należy dokonać odczytu licznika rano, wieczorem oraz rano dnia kolejnego. Zużycie energii elektrycznej w czasie nocy trzeba podzielić przez całkowite zużycie prądu w ciągu doby. Dzięki temu w prosty sposób można precyzyjnie obliczyć proporcję prądu zużytego w godzinach o korzystniejszej stawce w stosunku do całkowitego zużycia energii. Taryfa dwustrefowa opłaca się wówczas, gdy co najmniej 25% zużycia prądu ma miejsce w strefie nocnej.

Uniwersalna taryfa G11 gwarantuje natomiast pewną stabilność w zakresie wysokości ceny za faktyczne zużycie energii elektrycznej. Pobierana jest opłata za kilowatogodzinę, która kształtuje się średnio w granicach 55 groszy. Suma uwzględnia samą cenę prądu, opłatę za dystrybucję, jak również podatek VAT.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.