Wiadomości z Chorzowa

Trzy proste napoje, które podkręcą twój metabolizm i odtrują wątrobę

  • Dodano: 2022-12-20 07:15, aktualizacja: 2022-12-29 07:09

Problemy z wątrobą stają się coraz powszechniejszą przypadłością. Wiele osób swoją przygodę z odtruwaniem oraz wspomaganiem regeneracji tego ważnego organu zaczyna od regularnego picia różnego rodzaju prozdrowotnych napojów. W poniższym artykule znajdziesz propozycje trzech najskuteczniejszych herbat i soków, które w efektywny, a przede wszystkim bezpieczny, sposób przyspieszą twój powrót do zdrowia.

Herbata z ziela karczocha

Ziołowe herbatki słyną ze swoich niezwykłych właściwości. Ziele karczocha nie tylko odtruje wątrobę i  przyspieszy jej odbudowę, ale dodatkowo obniży poziom złego cholesterolu, zadziała żółciopędnie i żółciotwórczo, moczopędnie, a nawet opóźni procesy starzenia się organizmu dzięki związkom przeciwutleniającym, które zawiera w swoim składzie. Herbatka z ziela karczocha pita regularnie (1-2 razy dziennie, nieprzerwanie przez okres 3 miesięcy) sprawi, że poczujesz się wyraźnie lepiej. Twoje wyniki badań (cholesterol, ALT, AST, ALP oraz GGTP) również powinny ulec poprawie.

Jeśli dorzucisz do tego zdrowszą dietę pozbawioną dużych ilości cukru, potraw smażonych na głębokim tłuszczu oraz pełnych szkodliwych konserwantów i polepszaczy smaku wędlin, stan twojej wątroby polepszy się jeszcze szybciej.

Herbata z ostropestu plamistego

Ostropest plamisty jest kolejną polecaną rośliną dla wszystkich tych osób, które na co dzień borykają się z problemami z funkcjonowaniem wątroby. Ostropest plamisty można bez problemu dostać w każdej aptece lub sklepie zielarskim w formie wygodnych torebek do zaparzania. Jeśli zależy ci na jeszcze silniejszym efekcie, możesz zaopatrzyć się w ziarenka ostropestu plamistego, które będziesz mielić na świeżo tuż przed przygotowaniem swojego oczyszczającego napoju. Sięgając regularnie po tę ziołową herbatkę, nie musisz odmawiać sobie swojej ulubionej małej czarnej, zwłaszcza jeśli znajdziesz kawę w promocji - warto po nią sięgnąć, gdy najdzie cię ochota na odrobinę przyjemnej goryczki.

Świeżo wyciskany sok z buraków ćwikłowych

Buraki ćwikłowe kojarzą się ludziom przede wszystkim z warzywami, które okazują się wyjątkowo pomocne przy problemach z niską zawartością czerwonych krwinek. Buraki są bogatym źródłem żelaza i wspomagają produkcję krwi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z ich właściwości przeciwnowotworowych oraz detoksykujących wątrobę. Jedzenie buraków ma oczywiście wiele zalet - nie możemy zbagatelizować również leczniczej mocy surowego soku z buraka ćwikłowego. Spróbuj choć raz i przekonaj się, że już po jednorazowym wypiciu soku z buraka poczujesz lekką różnicę na plus, jeśli chodzi o ogólne samopoczucie i poziom energii. Jeśli nie polubisz się z tym smakiem, zawsze możesz spróbować soku pomarańczowego - promocja to inwestycja w zdrowie i oszczędność pieniędzy.

Jak zrobić najlepszy sok z buraka?

Najlepszej jakości sok otrzymasz za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Jak sama nazwa wskazuje, pracuje ona nieco wolniej niż standardowe sokowirówki, dzięki czemu mniej się nagrzewa, a otrzymywany sok traci w całym procesie dużo mniej witamin. Wybierając buraki na sok, szukaj warzyw jak najtwardszych, bowiem z takich egzemplarzy otrzymasz największe ilości napoju. Wiele osób poleca tuż po przygotowaniu odstawić sok z buraka na około 30 minut. W tym czasie utlenią się pewne związki, które w przeciwnym razie mogłyby wywołać nudności.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Natalia

    Pije dużo mineralnej cisowianki z cytryną i zielonej herbaty, te napoje dobrze oczyszczają i przyspieszają metabolizm. :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.