Wiadomości z Chorzowa

Własna firma – pozyskiwanie kapitału potrzebnego do jej założenia

  • Dodano: 2024-09-25 22:00

Założenie firmy wymaga pozyskania kapitału potrzebnego do wystartowania i to minimum kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Stanowi to dla wielu początkujących przedsiębiorców ogromną przeszkodę w próbie skutecznego zrealizowania marzenia o własnym biznesie. Czy da się na to coś poradzić?

Zakładanie firmy – czy potrzebne do tego będą pieniądze?

Do zatwierdzenia podmiotu gospodarczego – w kontekście formalnym – nie potrzeba wcale dużego kapitału startowego. Wykorzystanie niektórych modeli biznesowych ogranicza w tym zakresie koszty do zera. Przedsiębiorcy przeważnie nie muszą martwić się wydatkami na tym etapie, co stanowi dla nich bardzo dobrą wiadomość.
Niestety, każda firma generuje koszty operacyjne. Przedsiębiorstwo potrzebuje, m.in. sprzętu, biura, dostępu do oprogramowania komputerowego (zwłaszcza w przypadku przedsięwzięć w ramach e-commerce), a niekiedy także wstępnego zatowarowania. Trudno jednoznacznie określić kwotę wymaganych wydatków, bo wszystko zależy bowiem od charakteru samego podmiotu gospodarczego, aczkolwiek ta suma może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Do tego wszystkiego należy doliczyć koszty marketingu. Właściciele muszą reklamować oferowane przez nich produkty – głównie w początkowych fazach trwania biznesu. Konsumenci nie zrobią zakupów w zupełnie nieznanym im sklepie i prawdopodobnie nie dowiedzą się nawet o jego istnieniu bez odpowiedniej strategii.

Dropshipping – ciekawa metoda biznesowa dla oszczędnych

Czy firmę da się zatowarować względnie tanio? Możliwe, że tak. Wystarczy zdecydować się na wykorzystanie zdobywającego ostatnio ogromną popularność modelu biznesowego, czyli dropshippingu. Pozwala on na prowadzenie sklepu bez konieczności posiadania magazynu oraz inwestowania w zapasy sprzedawanych produktów.

Zainteresowani tym tematem mogą znaleźć odpowiedzi na niemalże wszystkie ich pytania pod adresem internetowym https://www.drop-shipping.pl/. Blog ten zawiera wiele przydatnych poradników. Zapoznanie się z nimi może ułatwić zrozumienie istoty dropshippingu.

Warto dodać, że brak posiadania fizycznego towaru stanowi plus w kontekście niskiego ryzyka finansowego. Właściciele firm dropshippingowych nie muszą martwić się stratami, niesprzedane przez nich towary bowiem nie generują żadnych dodatkowych kosztów, co bywa istotne m.in. w przypadku produktów stricte sezonowych.

Pozyskiwanie kapitału – co oprócz kredytów i pożyczek?

Skąd dodatkowe pieniądze mogą pozyskać przedsiębiorcy niezainteresowani dropshippingiem, którzy nie są w stanie zastąpić gotówki niczym innym? Większość interesantów decyduje się na wykorzystanie pożyczek i kredytów.
Przedsiębiorcy mogą finansować przedsięwzięcia za pomocą dopłat i grantów, pochodzących m.in. z funduszy europejskich oraz programów rządowych. Powinni także śledzić dostępne programy wsparcia dla nowych firm, często dedykowane określonym branżom lub celom (np. służącym ochronie środowiska).

Dodatkowo właściciele nowych biznesów są w stanie pozyskiwać kapitał za pomocą crowdfundingu, czyli tzw. finansowania społecznego. Wystarczy znaleźć chętnych i zaproponować im różne nagrody za wsparcie, zwykle część udziałów w firmie. Niestety, czasem może to kosztować utratę niezależności.

Poszukiwanie inwestorów – warto pokazać przygotowany biznesplan

Sprawdzona metoda zdobywania kapitału – polecana przez doświadczonych przedsiębiorców – to pozyskiwanie inwestorów gotowych wspierać finansowo wybrane przez nich firmy. Aby robić to skutecznie, należy zaprezentować im sensownie zaplanowany biznesplan. Ten dokument pozwoli im samodzielnie ocenić przedsięwzięcie.

Biznesplan musi szczegółowo opisywać:

  • cel działalności;
  • analizę rynku;
  • strategię marketingową;
  • prognozy finansowe;
  • konspekt dot. aspektu skalowalności.

Należy zaprezentować go zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami inwestorów, a potem – po zaakceptowaniu przez nich pomysłu – regularnie aktualizować. Pozwoli to dokładnie wykazywać wszystkie czynione postępy.

Co zrobić w przypadku odmowy finansowania firmy? Przede wszystkim wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski i stworzyć na ich podstawie nowy biznesplan. Poszukiwania inwestorów wymagają od przedsiębiorców wykazania się dużą dozą wytrwałości. Nie zawsze udaje się znaleźć chętnych od razu, niekiedy potrzeba na to czasu.

Płynność finansowa – trzeba uważać, żeby nie zbankrutować

Pieniądze są potrzebne nie tylko do wystartowania firmy, ale i dalszego prowadzenia podmiotu gospodarczego. Działalność musi utrzymywać płynność finansową, czyli być w stanie wywiązywać się na czas ze wszystkich swoich zobowiązań (zwłaszcza względem dostawców, pracowników oraz kontrahentów).

Właściciele biznesu muszą mieć świadomość tego, że sprzedaż ich produktów może zmaleć z dnia na dzień, ale wartość zobowiązań finansowych prawdopodobnie pozostanie taka sama. Z tego powodu część nadwyżek finansowych warto zachować na czarną godzinę. Dobrym pomysłem wydaje się przygotowanie na wszelkie ewentualności. Rezerwy będą stanowić zabezpieczenie również na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych wydatków.

Środki finansowe są przydatne, wręcz potrzebne, na każdym etapie istnienia firmy. Trzeba gromadzić ich możliwie dużo, wszelkimi dostępnymi sposobami, aby znacznie zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu branżowego.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.