Wiadomości z Chorzowa

Współczesna instalacja solarna. Jak funkcjonuje nowoczesne rozwiązanie?

  • Dodano: 2020-01-08 10:30

Przy rosnących cenach prądu i kolejnych prognozach ich wzrostu w najbliższych miesiącach, zaczynamy szukać oszczędności. Z użytkowania niektórych sprzętów możemy śmiało zrezygnować lub przynajmniej je ograniczyć. Są jednak urządzenia, bez których nie możemy się obejść – np. bojlery i kotły do podgrzewania wody. W poniższym artykule przedstawimy sposób, który pomoże zaoszczędzić na kosztach energii do podgrzewania wody w gospodarstwie domowym. Przyjrzyjmy się zatem kolektorom słonecznym.

Ogrzewanie wody w domach jednorodzinnych

W domach ogrzewanych kotłem na paliwo stałe istnieje spory problem z nagrzaniem wody poza sezonem grzewczym. Pojawia się konieczność rozpalenia kotła lub korzystania z energii elektrycznej, która niestety z roku na rok drożeje. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się instalacja solarna, która pozwoli na ogrzewanie wody przy użyciu taniej energii pochodzącej ze światła słonecznego.

W przypadku kilku domowników korzystających z prysznica w różnych porach dnia koszty ogrzewania wody mogą być naprawdę wysokie. Każdorazowe podgrzanie z temperatury ok. 5-7 ⁰C do 38-40 ⁰C wymaga znaczącej ilości energii, a powtarzane parę razy w ciągu dnia może dotkliwie odbić się na rachunku za prąd. Zastosowanie paneli słonecznych jest skutecznym sposobem na utrzymanie wydatków w ryzach, a nawet na ich odczuwalne obniżenie.

Jak działa taka instalacja? Wyjaśniamy

Instalacja solarna składa się z kilku elementów, które współpracując ze sobą, tworzą wydajny system do podgrzewania wody. Jednym z głównych są panele słoneczne. Promienie słoneczne padają na powierzchnię pochłaniającą (absorber), co prowadzi do jej nagrzania. W konsekwencji ciepło przekazywane jest do czynnika grzewczego. Następnie dzięki pompie obiegowej jest rozprowadzany do dolnego wymiennika ciepła w instalacji – zasobnika solarnego. Bateria kolektora jest połączona hydraulicznie z wężownicą w podgrzewaczu. Czynnik grzewczy przemieszczający się w rurach oddaje ciepło odebrane z kolektorów do podgrzewacza, gdzie dochodzi do podniesienia temperatury wody.

Panele słoneczne pozwalają na działanie nawet w warunkach ograniczonego nasłonecznienia. Ich wydajność jest jednak wtedy niższa, co przekłada się na konieczność stosowania dodatkowych sposobów podgrzewania wody. Układ sterowania w instalacji solarnej automatycznie włączy inne źródła energii, w zależności od zapotrzebowania. Poza kolektorami do podgrzania wody można wykorzystać energię elektryczną lub kocioł na paliwo stałe. Korzystając z energii elektrycznej, możemy także zastosować instalację fotowoltaiczną, aby zredukować koszty prądu zużywanego przez nasze domowe urządzenia. Może to wspomóc instalację solarną i pozwolić na ogromne oszczędności na wydatkach na energię.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.