Wiadomości z Chorzowa

Współczesna instalacja solarna. Jak funkcjonuje nowoczesne rozwiązanie?

  • Dodano: 2020-01-08 10:30

Przy rosnących cenach prądu i kolejnych prognozach ich wzrostu w najbliższych miesiącach, zaczynamy szukać oszczędności. Z użytkowania niektórych sprzętów możemy śmiało zrezygnować lub przynajmniej je ograniczyć. Są jednak urządzenia, bez których nie możemy się obejść – np. bojlery i kotły do podgrzewania wody. W poniższym artykule przedstawimy sposób, który pomoże zaoszczędzić na kosztach energii do podgrzewania wody w gospodarstwie domowym. Przyjrzyjmy się zatem kolektorom słonecznym.

Ogrzewanie wody w domach jednorodzinnych

W domach ogrzewanych kotłem na paliwo stałe istnieje spory problem z nagrzaniem wody poza sezonem grzewczym. Pojawia się konieczność rozpalenia kotła lub korzystania z energii elektrycznej, która niestety z roku na rok drożeje. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się instalacja solarna, która pozwoli na ogrzewanie wody przy użyciu taniej energii pochodzącej ze światła słonecznego.

W przypadku kilku domowników korzystających z prysznica w różnych porach dnia koszty ogrzewania wody mogą być naprawdę wysokie. Każdorazowe podgrzanie z temperatury ok. 5-7 ⁰C do 38-40 ⁰C wymaga znaczącej ilości energii, a powtarzane parę razy w ciągu dnia może dotkliwie odbić się na rachunku za prąd. Zastosowanie paneli słonecznych jest skutecznym sposobem na utrzymanie wydatków w ryzach, a nawet na ich odczuwalne obniżenie.

Jak działa taka instalacja? Wyjaśniamy

Instalacja solarna składa się z kilku elementów, które współpracując ze sobą, tworzą wydajny system do podgrzewania wody. Jednym z głównych są panele słoneczne. Promienie słoneczne padają na powierzchnię pochłaniającą (absorber), co prowadzi do jej nagrzania. W konsekwencji ciepło przekazywane jest do czynnika grzewczego. Następnie dzięki pompie obiegowej jest rozprowadzany do dolnego wymiennika ciepła w instalacji – zasobnika solarnego. Bateria kolektora jest połączona hydraulicznie z wężownicą w podgrzewaczu. Czynnik grzewczy przemieszczający się w rurach oddaje ciepło odebrane z kolektorów do podgrzewacza, gdzie dochodzi do podniesienia temperatury wody.

Panele słoneczne pozwalają na działanie nawet w warunkach ograniczonego nasłonecznienia. Ich wydajność jest jednak wtedy niższa, co przekłada się na konieczność stosowania dodatkowych sposobów podgrzewania wody. Układ sterowania w instalacji solarnej automatycznie włączy inne źródła energii, w zależności od zapotrzebowania. Poza kolektorami do podgrzania wody można wykorzystać energię elektryczną lub kocioł na paliwo stałe. Korzystając z energii elektrycznej, możemy także zastosować instalację fotowoltaiczną, aby zredukować koszty prądu zużywanego przez nasze domowe urządzenia. Może to wspomóc instalację solarną i pozwolić na ogromne oszczędności na wydatkach na energię.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.