Wiadomości z Chorzowa

Zakup domu od dewelopera

  • Dodano: 2021-04-12 13:00

Budowa domu wiąże się z ogromnym stresem, wymaga również od inwestującego mnóstwo uwagi i czasu. Z tego względu część osób woli kupić gotowy już budynek, prosto od dewelopera. O czym warto jednak pamiętać, decydując się na zakup domu z rynku pierwotnego?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić dewelopera i jego wcześniejsze inwestycje

Przed podjęciem decyzji o zakupie budynku jednorodzinnego z rynku pierwotnego od konkretnego dewelopera, warto najpierw sprawdzić jego wiarygodność. W pierwszej kolejności należy zweryfikować zakończone inwestycje i dowiedzieć się, czy nabywcy nieruchomości musieli zmagać się z jakimiś problemami.

Nie ma przy tym znaczenia, gdzie deweloper zrealizował wcześniejsze inwestycje – czy były to nowe domy na Śląsku, na Mazurach czy może na obrzeżach stolicy. Odpowiednich informacji można szukać zarówno na forach internetowych i w mediach społecznościowych jak i w Polskiej Wywiadowni Gospodarczej czy Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Umowa z deweloperem: o czym warto pamiętać?

Po pierwsze – warto pamiętać, że w przypadku zakupu domu od dewelopera następuje przeniesienie własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym. To oznacza, że nabywca powinien najpierw zorientować się, czy podana wcześniej cena zakupu obejmuje przeniesienie własności zarówno domu jak i gruntu, na którym się znajduje, a także dostępu do części wspólnych – jeśli budynek znajduje się na osiedlu mieszkalnym zbudowanym przez dewelopera.

Po drugie – samą umowę należy sprawdzić pod kątem formalnym. Oprócz podstawowych informacji jak dane obu stron warto zweryfikować, czy znajduje się w niej dokładny opis domu (razem z powierzchnią), standard wykonania wszystkich elementów czy wykaz materiałów wykorzystanych do budowy domu.

Należy też pamiętać, że umowa deweloperska zobowiązuje dewelopera do przeniesienia własności nieruchomości na kupującego. Niektórzy deweloperzy zawierają jednak także umowę rezerwacyjną (drugi rodzaj umowy przedwstępnej), która takiego zobowiązania nie zawiera. Oprócz tego, jeśli umowa zostanie rozwiązana, to pieniądze wpłacone wcześniej na poczet rezerwacji przez niedoszłego nabywcę przepadają.

Weryfikacja stanu technicznego przed podpisaniem umowy końcowej

Kolejną kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest weryfikacja stanu technicznego wybudowanego domu przed podpisaniem umowy końcowej. Należy sprawdzić, czy deweloper wybudował budynek zgodnie z przedstawionymi wcześniej projektami i rzutami. Oprócz tego warto zweryfikować stan podłóg, ścian (głównie tynków), a także stolarki. Wszelkie uwagi należy zgłosić deweloperowi przed ostatecznym podpisaniem umowy.

Przy zakupie domu od dewelopera dobrze też pamiętać o uprzednim zaznajomieniu się z planami zagospodarowania przestrzennego okolicy – tak, by uniknąć przykrej niespodzianki w postaci nowej inwestycji tuż przy osiedlu. Zakup domu z rynku pierwotnego jest jednak w dużej mierze zbliżony do zakupu mieszkania, a w obu przypadkach warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy deweloper zrealizował projekt zgodnie z założeniami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.