Wiadomości z Chorzowa

210 milionów złotych dla Parku Śląskiego w ramach unijnego programu

  • Dodano: 2020-03-05 10:30

W ciągu sześciu kolejnych lat do Parku Śląskiego trafi 210 milionów złotych w ramach unijnego programu Jessica. Zyska na tym wizerunek zielonych płuc regionu.

Park czeka seria gruntownych modernizacji, wróci też kultowe kąpielisko „Fala”


W Gmachu Sejmu Śląskiego odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Sterującego dotyczącego modernizacji parku, z udziałem m.in. marszałka Jakuba Chełstowskiego, wicemarszałka Wojciecha Kałuży oraz nowej prezes Parku Śląskiego, Agnieszki Bożek.

Rozmawiano na temat postępu prac inwestycyjnych

Do realizacji w tym roku zakwalifikowano m.in. ogród japoński, remont Świątyni Petrycha oraz projekt rewitalizacji i modernizacji hali „Kapelusz”. Również na ten rok przewidziano rewitalizację części parkowych rzeźb. Wspomniana już rozbudowa i modernizacja ogrodu japońskiego będzie kosztowała 7 mln zł. Kwota 30 mln zł zostanie przeznaczona na kąpielisko „Fala”, rewitalizacja „Kapelusza” zamknie się sumą blisko 30 mln zł. Do 2023 roku gotowy będzie Kanał Regatowy. Rozstrzygnięcie przetargu na jego remont, w połączeniu z nową przystanią i modernizacją Al. Jerzego Ziętka, wyniesie w sumie 34 mln złotych. Na dniach ruszą prace związane z uregulowaniem gospodarki wodnej na terenie parku i utworzeniem zbiorników retencyjnych. Przebudowane i zmodernizowane zostaną ciągi komunikacyjne. Do końca tygodnia zostanie ogłoszony przetarg na modernizację Kręgów Tanecznych, a z końcem marca konkurs na zagospodarowanie Rosarium. W ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego powstanie Park Wielu Pokoleń. W sumie przez 7 lat - na odnowę zielonych płuc Górnego Śląska trafi 226 milionów złotych z programu „Jessica”. W 2019 roku na ten cel przeznaczono 10 mln złotych. Wyremontowano kilometry nowych dróg i alejek. Odnowiono jedną z najstarszych parkowych rzeźb. Słynna „Karolinka” po blisko 60 latach odzyskała dawny blask.

„Park Śląski to bez wątpienia jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Województwa Śląskiego.

Park odwiedzany jest przez całe rodziny, co dzieje się właściwie od pokoleń

 Właśnie z myślą o nich chcemy nadać Parkowi nowy wizerunek, uatrakcyjnić, wykorzystując jego potencjał. Wróci kultowa Fala, gdzie co roku w okresie wakacyjnym gościły tłumy dzieci i młodzieży, zmodernizowany zostanie także Kanał Regatowy, który ma stać się dla Parku jedną z kluczowych inwestycji. Będziemy stawiać także na nowe rozwiązanie architektoniczne. Modernizacja Parku w ramach realizacji programu „Jessica” sprawi, że stanie się on jedną z najpiękniejszych oaz zieleni w Polsce. Zresztą już dziś sam w sobie jest on unikatem”, podsumowuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Babcia

    Bardzo dobrze. Tylko ,żeby pan Kotala nie miał z tym nic wspólnego.

  • Marian

    O to jest fajna informacja

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.