Wiadomości z Chorzowa

Apel prezydenta Kotali do chorzowian. Chodzi o nagminny wandalizm

 • Dodano: 2021-09-10 07:45, aktualizacja: 2021-09-10 07:56

Ostatnie wypadki na terenie miasta skłoniły prezydenta Chorzowa, Andrzeja Kotalę do mocnej reakcji. W mediach społecznościowych polityka pojawił się apel do mieszkańców.

W Chorzowie zaczyna królować wandalizm? Tężnia, ławki na terenie miasta, elewacje budynków, rowery miejskie, w tym ich niedawna kradzież, a także zniszczenie grubej wiaty centrum przesiadkowego w poprzedni piątek – skala wandalizmu w Chorzowie zaczyna niebezpiecznie się wzmagać. W mieście jest coraz więcej zdewastowanych miejsc, na co uwagę zwracają również mieszkańcy.

Prezydent Chorzowa postanowił zwrócić się do chorzowian w specjalnym apelu. Poprosił wszystkich, aby tego typu przypadki niszczenia publicznego mienia zgłaszać za każdym razem odpowiednim służbom – policji i straży miejskiej. Jak zapewnił, UM często wie, kto niszczy publiczną własność dzięki monitoringowi miejskiemu. Takie przypadki są natychmiast zgłaszane.

Prezydent Andrzej Kotala z apelem do mieszkańców

Zwracam się do Was z apelem: Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Pomóżmy służbom w dbaniu o bezpieczeństwo i również sami zadbajmy o porządek w mieście. Informujmy policję o tego typu zdarzeniach. Straż miejska czy policja nie mogą być wszędzie – chociaż i w tej kwestii podejmuję działania i w miarę możliwości kadrowych służb pojawia się więcej patroli. Ratusz nie jest od wymierzania kar i łapania bandytów, złodziei czy wandali - od tego właśnie jest policja i sąd! – zwrócił się wprost do mieszkańców Andrzej Kotala na Facebooku

Co na to sami chorzowianie? Mieszkańcy miasta dostrzegają potężną skalę problemu i nie pozostają obojętni, jeśli są świadkami łamania prawa.

To, co się dzieje wieczorem na Rynku obok byłego banku to się nie mieści w głowie. Człowiek boi się tamtędy przechodzić. Dobrze by było, gdyby od czasu do czasu pojawiał się tam jakiś patrol. Pełno tam butelek, puszek i pudełek po papierosach, nie mówiąc o petach i innych śmieciach. Język jakim się posługują woła pomstę do nieba. BOIMY SIĘ TEGO MIEJSCA – opisuje sytuację jedna z chorzowianek.

Wiele osób przedstawia jednak poważny problem – mimo licznych telefonów i próśb o interwencję ze strony policji i straży miejskiejŚ funkcjonariusze nie przyjeżdżają na miejsce i w ten sposób nie podejmują się przyjęcia zgłoszeń.

Zareagowałam. Zadzwoniłam na policję. Czekałam wraz z nieletnimi sprawcami godzinę. Rozmawiałam z nimi po "ichniemu", żeby czekali ze mną na patrol. Czekałam godzinę, choć sytuacja miała miejsce obok poczty głównej. Nie przyjechali. Odpuściłam. Jeżeli policja, tudzież SM lekceważy to co ma zrobić zwykły "Kowalski"? – pyta inna mieszkanka Chorzowa.

Patrole to fikcja. Chorzów Batory - cała noc balangi na ławeczkach latem do 4 nad ranem nieraz. Latające butelki, epitety i muzyka. Ludzie wstają do pracy, spać nie można, bo okna latem uchylone.. Niszczone są rzeczy dla dzieci. Szczytem jest jeżdżenie co jakiś czas p****** na motorze i quadzie po placu zabaw. Wychodzę i wracam późnymi porami i na 18 lat może dwa razy spotkałem patrol. Oszczędności owszem, ale w weekend to chyba już w ogóle nikt miasta nie pilnuje - takie odnoszę wrażenie – ocenia kolejny komentator.

Jak mamy reagować, skoro Straż Miejska ma to gdzieś! Co się dzwoni z problemem, czy też dewastacją to wiecznie ten sam tekst "Nie mamy wolnego patrolu". Interwencja za półtorej godziny albo wcale się nie zjawią. Niech miasto weźmie przykład że Straży Miejskiej w Gliwicach. Tam jest wyspecjalizowana grupa interwencyjna, która potrafi reagować w ciągu kilku minut od zgłoszenia. Kolejna sprawa to centrum zarządzania.. Mamy monitoring, gdzie obsługa chyba śpi, skoro nie wyłapuje aktów wandalizmu na gorącym uczynku – mówi wprost jeden z komentujących.

Komentarze (10)    dodaj »

 • TU

  Chorzów rejon Parku Róż - jeszcze 1,5 roku temu można było dostrzec czasem patrole - aktualnie od miesięcy próżno szukać - przy ładnej pogodzie z parku dzikie wrzaski libacji ze wszystkich stron świata; odgłosy rzucania rowerów, rajd wózkiem rowerowym w 8 dzieci naraz (z Cmentarnej i Hajduckiej); przemieszczające się ekipy to szarańcza pozostawiająca po sobie wywalone kosze, połamane ławki - zgłoszenie służbom??- echoooo

 • hks

  ruch chorzów

 • pozyczka

  Niech im jeszcze zbuduje stadion. Za nasze.

 • No

  Prezydent miał na myśli pewnie swoich ulubieńców z ruchu

 • Tak jest

  Ulica Bankowa, nowo wyremontowana z pieniędzy Unijnych. Nowe latarnie i ławeczki żeby patologia mogła pić do białego rana. KTO ZA TO ODPOWIADA? Miejsce spotkań narkomanów, tutaj można spokojnie działkę strzelić, kamer brak, policji i straży miejskiej nie zobaczysz. Tylko okoliczni mieszkańcy przeżywają horror. Monitoringu lenie nie założą bo patrole musiałyby przyjeżdżać co pół godziny.

 • Fritz

  Podobno jest monitoring

 • sznita s tustym

  gorole to ciarachy i wandale!

 • Ernest

  Już ?? Poszczekałeś sobie ?? To teraz sprzątnij syf po sobie który zostawiłeś !! Rusz tyłek i zobacz jak wygląda twój gorolski świat. Gdzie nie szcza się do kibla na korytarzu, nie pije piwka na każdej możliwej ławce i nie wypisuje na ścianach kogo jeb**

 • sznita s tustym

  ernest niy nerwuj sie tak fest, bo ci ino żyłka w rz.i.c.i pynknie LOL

 • Wanda

  Po twojej wypowiedzi widać że jesteś ,,Ślązakiem spod Kielc,,.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również