Wiadomości z Chorzowa

Były prezes Parku Śląskiego Krzysztof O. zatrzymany! Jest podejrzany o przyjęcie łapówki

  • Dodano: 2019-10-24 10:00

Krzysztof O., były prezes Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, został zatrzymany przez policjantów z katowickiego Wydziału do Walki z Korupcją - miał przyjąć 100 tysięcy złotych łapówki. Podejrzany trafił do aresztu. Wiosną za przyjęcie łapówki aresztowany został inny menadżer Parku Śląskiego, który powoływał się na wpływy w zarządzie. Obu mężczyznom grozi 8 lat więzienia.

Pierwsze zatrzymanie w sprawie korupcji w Parku Śląskim nastąpiło w maju

W maju tego roku na gorącym uczynku został zatrzymany Marek P., jeden z menadżerów chorzowskiego WPKiW, który przyjął od jednego z działających na terenie parku przedsiębiorców łapówkę w wysokości 100 tysięcy złotych. Marek P. powoływał się na wpływy w zarządzie spółki, co miało umożliwić podpisanie korzystnej dla przedsiębiorcy umowy.

Gromadzony następnie sukcesywnie materiał dowodowy doprowadził do zatrzymania w dniu 17 października 2019 r. ówczesnego prezesa WPKiW S.A., któremu przedstawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 100 tys. złotych, tj. przestępstwa z art. 228 § 1 kk. Tożsamy zarzut przedstawiono ostatecznie również zatrzymanemu w maju 2019 r. managerowi. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyźni działali wspólnie i w porozumieniu - podaje śląska policja.

Sąd zastosował wobec Krzysztofa O. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 2 miesięcy.

Krzysztof O. był prezesem Parku Śląskiego zaledwie przez kilka tygodni

Krzysztof O. został powołany na stanowisko prezesa WPKiW w Chorzowie w kwietniu tego roku, a już 4 czerwca został odwołany. Jedną z pierwszych decyzji nowego prezesa było ogłoszenie przetargu na luksusową limuzynę o wartości kilkuset tysięcy złotych. Ponadto w maju aresztowane Marka P., znajomego Krzysztofa O., którego ten przyjął do Parku Śląskiego na stanowisko menadżerskie. Marek P. miał kierować wartą 200 milionów złotych modernizacją.

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy Krzysztof O. całkowicie stracił zaufanie Rady Nadzorczej Parku Śląskiego, zapadła decyzja o jego odwołaniu:

Władze województwa śląskiego postawiły przed Parkiem Śląskim ambitne i oczekiwane społecznie zadanie w postaci szeroko zakrojonej rewitalizacji. Niedopuszczalne są sytuacje, w których zamiast koncentrować się na wdrożeniu tych działań podejmowane są budzące kontrowersje próby zakupów, które nie służą Parkowi i stawiają pod znakiem zapytania troskę Zarządu Parku o majątek publiczny. Zarząd Parku bezpośrednio nadzoruje funkcjonowanie Parku i ponosi za to pełną odpowiedzialność. Ostatnie wydarzenia wpłynęły na utratę zaufania, co przekonało Radę Nadzorczą do podjęcia decyzji o odwołaniu Prezesa Krzysztofa O. i Wiceprezesa Marka Widucha z dniem dzisiejszym - brzmiało wówczas oświadczenie Rady Nadzorczej spółki.

W ciągu kolejnych miesięcy prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach śledztwo pozwoliło na postawienie zarzutów kryminalnych.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • 150

    Tak to jest w państwowych firmach....

  • MARK IV

    Hańba opała

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.