Wiadomości z Chorzowa

Chorzów będzie świecił przykładem?

 • Dodano: 2019-07-10 11:00

W Chorzowie ma być ekologicznie i oszczędnie. Miasto zamierza świecić przykładem i wymienia oświetlenie na ledowe. Projekt obejmuje także system inteligentnego sterowania. Koszt inwestycji to ponad 3,2 mln złotych, z czego ponad 2,5 mln złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta Chorzów.

Ponad 700 latarni zostanie wymienionych na ledowe

Inwestycja obejmie ponad 700 latarni w 33 lokalizacjach. Stare oświetlenie zostanie wymienione na ledowe przede wszystkim w parkach i na skwerach, m.in. w Parku Róż, Parku pod Kasztanami czy w Parku Redena.

– Od kilku lat przy okazji remontów dróg wymieniamy oświetlenie na energooszczędne. Teraz, dzięki dotacji, zmodernizujemy latarnie w pozostałych miejscach. W niektórych lokalizacjach wymienimy wyłącznie oprawy, w innych będziemy także naprawiać słupy. Właściwa konserwacja jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także bezpieczeństwa – tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Wymiana oświetlenia i modernizacja ulicznych latarni to nie wszystko. Zostaną one także podpięte do systemu inteligentnego sterowania. Oznacza to, że natężenie oświetlenia będzie automatycznie dostosowywane do ruchu samochodów, pieszych czy rowerzystów – będzie się wzmacniać jeżeli na drodze czy chodniku wykryje ruch. 

Ledowe oświetlenie to znaczna oszczędność

Na energooszczędne oświetlenie ulic i skwerów decyduje się coraz więcej miast. Szacuje się, że wymiana ulicznych lamp na ledowe, wraz z zaawansowanym systemem sterowania, pozwala oszczędzić energię nawet o 60 proc. Są również o wiele bardziej wydaje niż stare lampy sodowe. Planowany obecnie projekt wymiany oświetlenia w Chorzowie zakończy się w przyszłym roku.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • jac

  UL 11 -go listopada w całosci .

 • Chorzowsky

  Bardzo dobry pomysł. Oby więcej takich płynęła z naszego UM. Przydałoby się jeszcze żeby przy każdym przejściu dla pieszych była latarnia oswietlajaca dane przejście.

 • Maciek

  W innych miastach spotkałem się z tym, że po podejściu do przejścia zapalało się oswietlenie tego przejścia i było jasno jak w dzień.

 • Cwajak

  Na całej Cwajce by się przydały nowe lampy

 • Abc

  Raczej mieszkańców

 • Mojkotr

  Na Ulicy Barskiej przydało by się wymienić oświetlenie Nie ma tam kamer ani światła Wieczorami i rankiem jest niebezpieczne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.