Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Odśnieżanie dachu Stadionu Śląskiego

  • Dodano: 2021-01-22 09:30

Na Stadionie Śląskim trwa akcja odśnieżania dachu. To pierwsze tej zimy usuwanie pokrywy śnieżnej z zadaszenia obiektu. 

Na dachu stadionu zainstalowane są trzy systemy monitorowania jego stanu. Pierwszym z nich jest system oparty na Tachimetrach, który monitoruje ewentualne odkształcenia, drgania, przesunięcia itp. Drugi to system oparty na Tensometrach, który kontroluje siły oddziałujące na dach. Trzeci system to system wizyjny, czyli 4 kamery dzięki którym możemy odczytać grubość pokrywy śnieżnej w kilkunastu punktach zadaszenia na specjalnie zamontowanych tyczkach.

– Maksymalne obciążenie dachu uzależnione jest od miejsca, w którym zalega pokrywa śnieżna i waha się od 91 kg/m2 do 109 kg/m2. Takie obciążenie graniczne może utrzymywać się przez maksymalnie tydzień. Przy dłuższym oddziaływaniu śniegu na dach obciążenie nie powinno być większe niż 72 kg/m2 – to granica drugiego progu pomiarowego. Akcję odśnieżania rozpoczynamy właśnie w momencie przekroczenia drugiego progu – mówi Maciej Więcek, Dyrektor Techniczny Stadionu Śląskiego.

Odśnieżanie dachu opiera się wyłącznie na pracy ludzkich rąk i przy użyciu łopat. Przebiega ono zgodnie ze wskazówkami, jakie znajdują się w dedykowanej instrukcji.

– Zaczynamy od odśnieżania pierścieni wewnętrznych, czyli tych położonych najwyżej. Śnieg musimy przepychać więc do góry, tak by mógł spaść na płytę stadionu. To ile potrwa odśnieżanie zależy od ilości śniegu zalegającej na dachu. Pokrywa o grubości pół metra może ważyć mniej niż pokrywa o grubości 20 cm. Świeży śnieg to zazwyczaj lekki puch, ale jeżeli on zalega kilka tygodni i nabiera wody to staje się twardy, a od dołu tworzy się pokrywa lodowa. Wtedy po pierwsze jest on cięższy czyli niebezpieczny, a po drugie trudniejszy w usunięciu – mówi Szymon Dybula, prezes firmy ELYTA Sp. z o.o.


Źródło: Stadion Śląski

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.