Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Prawie 43 tys. wypożyczeń roweru miejskiego!

  • Dodano: 2020-07-10 06:45, aktualizacja: 2020-07-10 06:57

W ciągu dwóch miesięcy działania w Chorzowie samoobsługowego systemu rowerów publicznych w bieżącym sezonie, pojazdy wypożyczono 43 tys. razy. Najpopularniejszą stacją wypożyczeń był punkt Park Śląski - Pelikany (ponad 2 800 wypożyczeń), a najczęściej pokonywaną trasą w mieście okazał się odcinek między lokalizacjami Park Śląski ZOO a Park Śląski Elka (300 przejazdów).

Zniesienie obostrzeń pozwoliło na start sezonu w Chorzowie 9 maja. Także pogoda zachęca do korzystania z rowerów publicznych. Liczba wypożyczeń pokazuje, że jednoślady są niezbędnym środkiem transportu. Od 9 maja użytkownicy skorzystali z nich ponad 43 tys. razy. W systemie rejestrują się kolejne osoby. W tym roku przybyło ponad 3,1 tys. nowych użytkowników.

Wiem, że mieszkańcy bardzo czekali na rozpoczęcie sezonu KajTeroz. Chorzowskie rowery miejskie wystartowały w maju i widać, że z tygodnia na tydzień liczba wypożyczeń rośnie, co bardzo mnie cieszy. Pamiętajmy jednak, że nadal borykamy się z epidemią koronawirusa, dlatego warto jeździć w rękawiczkach ochronnych czy myć lub dezynfekować ręce po przejażdżce, tak aby zminimalizować ryzyko jakiegokolwiek zakażenia. – Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Dniem największego oblężenia Roweru KajTeroz była do tej pory niedziela 17 maja. Padł wówczas rekord wypożyczeń – z jednośladów skorzystano 1 462 razy.

Do systemu Kajteroz dołączyło już 28,3 tys. osób, które od startu sezonu dokonały ponad 43 tysiące wypożyczeń. W maju mieszkańcy Chorzowa wypożyczyli rowery prawie 14 800 razy, w czerwcu liczba ta wzrosła o blisko 65 %, co dało wynik przekraczający 22 800 przejazdów. W pierwszym tygodniu lipca chorzowianie skorzystali z jednośladów KajTeroz 5 100 razy – podsumowuje pierwsze 2 miesiące funkcjonowania systemu Kajteroz Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska. – Utrzymująca się na stałym poziomie aktywność rowerzystów miejskich dowodzi, że systemy roweru publicznego jest traktowany jako uzupełnienie komunikacji na co dzień. Miejskie rowery mają być dostępne dla mieszkańców i być alternatywą dla pozostałych środków komunikacji miejskiej.

Najbardziej topowe stacje Chorzowskiego Roweru Miejskiego to: Park Śląski - Pelikany – ponad 2,8 tysięcy wypożyczeń, Park Śląski ZOO – 2,8 tysięcy i stacja Park Śląski Żyrafa – 2,4 tysięcy.

Wśród najchętniej pokonywanych tras była droga między stacją Park Śląski ZOO a Park Śląski - Elka (300 razy) oraz ten sam odcinek w odwrotnym kierunku (280 razy).

Do dyspozycji chorzowian jest 460 rowerów, w tym rowery standardowe, rowery wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, rowerki dziecięce, tandemy i rowery familijne typu cargo. Dzięki kompatybilności z innymi systemami Nextbike Użytkownicy zarejestrowani w Kajteroz mogą wypożyczać rowery w miastach, w których operatorem jest Nextbike. W ramach porozumienia z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (GZM) na chorzowskich rowerach standardowych można dojechać m.in. również do Katowic, Sosnowca, Tychów i Siemianowic Śląskich.

Tylko w maju rowery przejeżdżały między miastami ponad 4,4 tysięcy razy. Mieszkańcy najaktywniejsi byli na trasie z Katowic do Chorzowa przejechali 2 147 razy, w kierunku przeciwnym 2 096.

W czerwcu takich przejazdów było blisko 4 tys. razy. Najwięcej:

- z Katowic do Chorzowa – 1 550,

- z Chorzowa do Katowic – 1 498,

- z Siemianowic Śląskich do Chorzowa – 282,

- z Chorzowa do Siemianowic Śląskich – 261.

Dziękujemy za ostrożnie i odpowiedzialne korzystanie z rowerów oraz przypominamy wszystkim użytkownikom o stosowaniu zasad higieny koronawirusowej.

System Chorzowski Rower Miejski – KajTeroz umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę – we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli do końca listopada. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 15 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Jano

    Szkoda tylko że chyba nikt nie dba o te rowerki,a stacje wciąż borykają się z awariami..

  • ...

    Szkoda, że ludzie nie szanują tego co wspólne, nas wszystkich. Widzisz wandala reaguj.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.