Wiadomości z Chorzowa

Chorzów urządza się na zielono. W mieście powstaną zielony dywan, ściana i podwórko

 • Dodano: 2019-06-07 15:00, aktualizacja: 2019-06-07 16:21

Chorzów zostanie poddany zielonej akupunkturze. Kilka mało atrakcyjnych miejsc miasto urządzi właśnie na zielono. To działania w ramach unijnego projektu, który będzie realizowany także we Włoszech, Niemczech i na Słowacji. Koszt całej inwestycji to ponad 100 tys. euro.

Na początek wybrano cztery punkty, które będą miejskimi enklawami zieleni. To ściana Chorzowskiego Centrum Kultury, element estakady przy ulicy Moniuszki, ulica Bankowa oraz jedno z podwórek przy ulicy Armii Krajowej w Chorzowie Botorym.

- Wyznaczyliśmy kilka miejsc, które w gorące dni są omijane przez mieszkańców Chorzowa i sprawimy, by stały się bardziej przyjazne. Na podstawie tych czterech lokalizacji chcemy także  pokazać jak można to osiągnąć i jak później, już bez środków unijnych, robić to samodzielnie – podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Tylko dużo zielonych punktów w Chorzowie da odpowiedni efekt

W zielonej akupunkturze wykorzystywane będą miejsca, którymi nie są zainteresowani inwestorzy – deweloperzy czy przemysł. To niewielkie działki o powierzchni około 0,2 ha. Ideą projektu jest to, by znaleźć dużo takich miejsc w mieście i je odmienić - dopiero wtedy uzyska się odpowiedni efekt. Partnerem projektu został Śląski Ogród Botaniczny z Mikołowa, a koordynuje go Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

- Opracujemy taki plan dla Chorzowa oraz dla dwóch pozostałych miast, które tworzą wraz z nim obszar funkcjonalny – Rudy Śląskiej i Świętochłowic. Będzie to plan działań obejmujący wiele punktów tych miast, które w przyszłości powinny być w taki sposób wykorzystane – tłumaczy Anna Starzewska-Sikorska z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Więcej zieleni w mieście, to nie tylko większa estetyka. To także zmiana mikroklimatu w miejskiej przestrzeni zdominowanej przez asfalt i beton - zmiana, która z pewnością przyniesie ulgę w upalne, letnie dni. Na efekt tych działań w Chorzowie trzeba będzie poczekać co najmniej rok. 

Komentarze (7)    dodaj »

 • Wanda Sulkowska

  Bardzo pożyteczna inicjatywa. Posadzenie roślin - to początek. Kto o te miejsca będzie dbał.? W Chorzowie jest niemały problem z utrzymaniem miejskiej zieleni w porządku. Wszędzie śmieci, niedopałki i psie odchody. Jakość pracy firmy "Wieczorek" nie jest wysoka.

 • Ginter

  Pani zawsze wszystko neguje :( proponuje zmienić nastawienie do rzeczywistości, bedzie łatwiej żyć :)

 • Wanda Sułkowska

  Ginter!Opisuję to co widzę.Okoliczne zieleńce nie są wolne od odpadów. Próbuję to zmienić i dziś po południu dzielnicowemu SM pokażę co jest dobrze, a co do poprawy. Czy w Twoim otoczeniu wszystko jest OK? Moje życie jest fascynujące. Nie ciekawi mnie nieróbstwo.

 • Ginter

  Chcesz zmieniać świat zacznij od Siebie....

 • Wanda Sułkowska

  Aktywność społeczna rozwija osobowość. Podwójna korzyść, zawarłam to we wczorajszym liście.Zachęcam do lektury "Chorzowianina".

 • Katarzyna K.

  Miejska Partyzantka Ogrodnicza podobno jesteście twórcami i realizatorami fajnych inicjatyw w omawianym zakresie. Może zamiast krytykować udałoby się nawiązać współpracę z władzami? Nie wiem czy jest to możliwe, ale czy podejmowaliście próby. Z waszym doświadczeniem i Ich możliwościami...

 • Miejska Partyzantka Ogrodnicza

  Zieleń w mieście to zbyt poważna sprawa by zostawiać ją urzędnikom.

  • Miejska Partyzantka Ogrodnicza
   2019-06-09 03:24
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również