Wiadomości z Chorzowa

Chorzów wysoko w rankingu zamożności pisma „Wspólnota”

 • Dodano: 2019-07-24 08:45, aktualizacja: 2019-07-24 09:02

Duży awans naszego miasta w rankingu bogactwa samorządów pisma „Wspólnota”. Chorzów wśród miast na prawach powiatu zajął 20. miejsce.

Ocena sytuacji finansowej samorządów w ostatnich latach jest bardzo trudna. Trzeba brać pod uwagę nie tylko zmiany wielkości dochodów (które jak dalej zobaczymy rosną i trudno, żeby było inaczej w okresie dynamicznego wzrostu gospodarki), ale także obecny i spodziewany wzrost obciążeń finansowych. Samorządy ponoszą przynajmniej częściowe koszty wprowadzanych reform (przede wszystkim edukacji, ale także na przykład zmian w zakresie programów pomocy społecznej). Trudno też nie myśleć o konsekwencjach zapowiadanych dalszych zmian, mających wpływ na wielkość wpływów z tytułu udziału w podatkach dochodowych. Ale patrząc wyłącznie przez pryzmat wielkości dochodów, rok 2018 był dobry dla samorządów. Realna wielkość dochodów rosła – najszybciej w powiatach (co było odbiciem po stagnacji, a nawet niewielkim spadku w latach 2016–2017), a stosunkowo najwolniej w miastach na prawach powiatu (rys. 1.). W rezultacie w porównaniu z rokiem 2014 dochody gmin wzrosły już o prawie 40 proc., a dochody powiatów i miast na prawach powiatu o kilkanaście procent. – komentują autorzy rankingu prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska.

Ranking został podzielony na kilka kategorii: województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, powiaty, inne miasta i gminy wiejskie. Chorzów znacznie awansował w rankingu pisma „Wspólnota” - znalazł się na 20. miejscu wśród miast na prawach powiatu, z kwotą zamożności 4478,47 złotych na jednego mieszkańca. W poprzedniej edycji zestawienia zajmowaliśmy 28. pozycję. 

Chorzów po raz pierwszy trafił do rankingu w 2005 roku, wtedy zajął 28. miejsce. W kolejnych latach utrzymywał się w trzeciej i czwartej dziesiątce. Do tej pory, najwyżej miasto znalazło się w rankingu za 2015 rok, w którym zajęło 23. pozycję.

W kategorii miast na prawach powiatu Chorzów znalazł się najwyżej spośród miast ościennych. 

 • Ruda Śląska (3975,27 złotych) - 39. miejsce
 • Piekary Śląskie (3661,89 złotych) - 47. miejsce
 • Bytom (3743,09 złotych) – 43. miejsce
 • Siemianowice Śląskie (3738,71 złotych) – 44. miejsce
 • Świętochłowice (3400,09 złotych) – 48. miejsce

Katowice zajęły 4. miejsce z kwotą 5411,84 złotych. Przed stolicą województwa śląskiego znalazły się Warszawa, Wrocław, Opole, Gdańsk, Kraków i Poznań.

Ranking Bogactwa Samorządów ukazuje się na łamach magazynu „Wspólnota” cyklicznie od 2001 roku.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • MaTT

  Przeliczając to na koszty życia wcale nie wygląda to już tak pięknie... weźmy pod uwagę np. cenę wody, która jest jedną z najwyższych w regionie.

 • Antytalent

  Pierwszy raz słyszę o tym piśmie ale z drugiej strony fajnie że miasto sie bogaci. Szkoda tylko że zamiast w rozwój inwestuje sie w takiego trupa jak KS Ruch.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.