Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Chorzowscy policjanci zatrzymali kolejnego fałszywego wnuczka

  • Dodano: 2019-05-24 08:00, aktualizacja: 2019-05-24 08:12

Policjanci z chorzowskiej jedynki we współpracy z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 30-letniego mieszkańca województwa kujawsko-pomorskiego.

Mężczyzna podejrzany jest o udział w oszustwie metodą „na wnuczka”. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Przypominamy: nie dawajmy pieniędzy osobom, których nie znamy!


Zatrzymany oszust w trakcie przesłuchania przez policjanta w pomieszczeniu Komisariatu Policji I w Chorzowie
W grudniu do Komisariatu Policji I w Chorzowie zgłosiła się 86-letnia mieszkanka miasta, która poinformowała, że padła ofiarą oszusta podającego się za jej wnuczka. Niestety kobieta zdążyła przekazać mu kilkanaście tysięcy złotych. Sprawą zajęli się policjanci z chorzowskiej „jedynki”. Dzięki współpracy z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, niespełna miesiąc po zdarzeniu, namierzyli i zatrzymali sprawcę, którym okazał się 56-letni mieszkaniec Bytomia. 

Na tym jednak nie koniec. Po szczegółowej analizie akt i zebranego materiału dowodowego, we wtorek zatrzymali kolejnego mężczyznę, który ma związek z tą sprawą. Kolejny z oszustów to mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego. Jak ustalili śledczy, 30-latek działał nie tylko na terenie naszego województwa, ale również w innych regionach Polski. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, na chwilę obecną śledczy udowodnili mu 6 przestępstw. W sumie ofiarami oszustów padło 12 osób. Policjanci odzyskali do tej pory ponad 50 tysięcy złotych, ale jak zapewniają nadal będą pracować nad sprawą. Nie wykluczają też kolejnych zatrzymań.

Przypominamy:

  • nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie ich poprzez osoby pośredniczące;
  • sprawdźmy, czy dzwoniący jest prawdziwym krewnym, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić oszczędności.

Zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Sami również zadbajmy o nasze bezpieczeństwo!

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.