Wiadomości z Chorzowa

Chorzowski nauczyciel Adam Lichota nagrodzony za krzewienie wartości patriotycznych

 • Dodano: 2021-10-27 06:45, aktualizacja: 2021-10-26 22:40

W poniedziałek, 25 października, w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olszynie miała miejsce uroczystość wręczenia Nagrody im. Grażyny Langowskiej dla nauczycieli i wychowawców zaangażowanym w swoją pracę oraz krzewienie wartości patriotycznych. Jednym z nagrodzonych został Adam Lichota, chorzowski pedagog.

Nagroda dla Adama Lichoty

Patronką nagrody jest Grażyna Langowska - wybitna nauczycielka i kurator oświaty, działaczka NSZZ „Solidarność” i posłanka na Sejm RP. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ustanowiona została nagroda jej imienia. W tym roku została przyznana po raz pierwszy w trzech kategoriach:

 • dla nauczyciela, wychowawcy, działającego w epoce „Solidarności” – fundator: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. 
 • dla nauczyciela szkoły polonijnej – fundator: Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska’’.
 • dla nauczyciela, wychowawcy, instruktora, opiekuna za krzewienie postawy patriotycznej w młodym pokoleniu – fundator: Instytut Pamięci Narodowej. 

Nagrodę w ostatniej kategorii IPN przyznał Adamowi Lichocie, nauczycielowi uczącemu w Zespole Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie.  Pozostałe nagrody powędrowały do Adama Błaszkiewicza z Wilna oraz Ireneusza i Cecylii Gugulskich z Warszawy.

Nauczyciel z ZST nr 2 w Chorzowie

Adam Lichota pracuje jako nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie od 2002 roku. Nauczanie historii to tylko jedna z jego aktywności. Nieustannie angażuje się w rozmaite inicjatywy historyczne o zasięgu szkolnym i pozaszkolnym oraz uczestniczy w wielu projektach realizowanych przez różne instytucje, m.in. przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Wziął udział m.in. w ogólnopolskim konkursie na scenariusz lekcji poświęconej zbrodni wołyńskiej – „Wołyń. 70 lat po zbrodni”, rajd historyczno-turystyczny organizowany przez OBEN IPN Katowicach oraz szkolenia dla nauczycieli. Dzięki jego działalności w 2018 roku w Zespole Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie powstał tzw. „escape room” poświęcony Irenie Sendlerowej, a  w 2020 roku zaangażował się w organizację Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, który miał upamiętnić marsz śmierci z Oświęcimia do Gliwic.

Laureat Nagrody BohaterON

Nauczyciel z Chorzowa ma na koncie już inne ważne wyróżnienie. Na gali finałowej Nagrody BohaterONy został wyróżniony w kategorii nauczyciele za "nieszablonowe opowiadanie o historii Polski XX wieku – przez pryzmat wydarzeń o charakterze sportowym". Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Została ustanowiona także dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Potwór

  Rząd PiS pokazał nam jak powinien wyglądać patriotyzm.Poprzednicy zgadzali się na to żeby nas Polaków traktowano jako naród na usługach obcych państw.PiS dał nam wiarę we swoje siły, że jest możliwość w krótkim czasie dogonić inne bogate kraje członkowskie UE pod względem dochodów.Nie pozwólmy na manipulację prawdą strukturom którym patriotyzm kojarzy się z głupotą.Ich interesuje tylko kasa,obywateli mają gdzieś.

 • ××××× ×××

  Co ty bieresz? Zmień dilera albo lekarza.

 • Karlus ze Hugobergu

  a co jest ze ślonskim lokalnym patryjotyzmem kaj łon je zakozany, a tyn pisowski mom w żi......

 • ares

  w 2002 kiedy zaczynał w batko uczył mnie historii, dobry nauczyciel... chociaż poglądowo jest zupełnie z innej bajki - rasowy pisowczyk... nagroda dla kogoś kto startował w wyborach z list pis nadana przez jednostkę opanowaną przez pis - IPN niestety nie ma żadnej wartości

 • chorzowianin

  PisOff

 • Tadek

  Patriotyzmu według PiS-PRL-BiS ?? Jeśli tak to uczył buty, chamstwa, oszustwa, złodziejstwa... Jeśli zaś prawdziwego patryjotyzmu to nagrody od szumowin w myśl patriotyzmu się nie odbiera!

 • Lord

  Może jest naprawdę ok? Trzeba uczniów zapytać, ogólnie rzecz biorąc to patriotyzm jest bardzo podobny do religii, ogłupia i betonuje umysł.

 • Ginter

  Mózg to ci betonuje tusk z makrelą.

 • ,,,

  Ginter to imię czy poziom umysłowy?

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również