Jeden z chorzowskich nauczycieli znalazł się w zaszczytnym gronie nominowanych do nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich. To Adam Lichota, nauczyciel historii i wychowania fizycznego w Zespole Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie.
Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną– w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Została ustanowiona także dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Adam Lichota został nominowany za nieszablonowe opowiadanie o historii Polski XX wieku – przez pryzmat wydarzeń o charakterze sportowym. Jest pomysłowym i zaangażowanym promotorem najnowszej historii Polski.
- Pan Adam Lichota jest głównym organizatorem dwu etapowego projektu Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, upamiętniającego Marsz Śmierci z Auschwitz do Gliwic. Pierwszy etap mający to bieg sztafetowy młodzieży szkolnej (reprezentacje 15 szkół z 7 miast) w asyście policjantów Śląskiej Komendy Wojewódzkiej, którego trasa była zgodna z trasą Marszu Śmierci. Podczas biegu oddano hołd zmarłym przy dziewięciu miejscach pamięci znajdujących się w siedmiu miejscowościach w asyście lokalnej społeczności, zorganizowanej specjalnie na okoliczność Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju. Wszystkie miejsca połączono ogniem pobranym spod ściany śmierci KL Auschwitz. Swym zasięgiem objął województwa śląskie i małopolskie, a liczba uczestników biegu i uroczystych opraw przy miejscach pamięci sięgnęła ponad 500 osób. Drugim etapem była sesja popularno-naukowa poświęcona marszom śmierci wypędzanym z KL Auschwitz – Birkenau. Sesja odbyła się w obecności 300 słuchaczy, z udziałem przedstawiciela katowickiego IPN, Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, Muzeum w Wodzisławiu Śl. i Towarzystwa Ochrony nad Oświęcimiem. Podczas sesji młodzież i zebrani goście wysłuchali relacji Ryszarda Machulika, urodzonego w Auschwitz. Projekt, obok integracji młodzieży szkolnej, angażował wiele regionalnych instytucji – czytamy w uzasadnieniu nominacji.
Nauczyciel jest również współpomysłodawcą i współtwórcą szkolnego escape roomu, dostępnego dla uczniów lokalnych szkół, poświęconego Irenie Sendlerowej.
Jak poinformowało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, w tym roku padł rekord zgłoszeń. Przysłano aż 300 propozycji, z których Komitet Organizacyjny wybrał nominowanych do Nagrody. Są wśród nich rozmaite firmy, instytucje, nauczyciele, dziennikarze, pasjonaci, organizacje pozarządowe oraz osoby publiczne. Wszystkich łączy wspólny mianownik.
- (.) aktywnie, kreatywnie i skutecznie opowiadali historię Polski XX w. oraz prowadzili działania mające na celu edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Teraz mają szansę na zdobycie statuetki.
Laureatów wyłoni Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz naszych ambasadorów. To jednak nie wszystko, ponieważ wpływ na wyniki będą mieli także internauci, którzy od 14 września do 14 października mogą głosować na ulubionych kandydatów na stronie www.bohateron.pl.