Wiadomości z Chorzowa

Chorzowski skansen rozpoczął współpracę z Muzeum Etnograficznym w Tbilisi

  • Dodano: 2021-10-19 07:00, aktualizacja: 2021-10-18 21:12

Górnośląski Park Etnograficzny rozpoczął współpracę z Muzeum Etnograficznym w Tbilisi. Na początku października delegacja ważnych gruzińskich muzealników odwiedziła chorzowski skansen

A zaczęło się od listu... 

Najpierw powstał list, który Artur Madaliński, Dyrektor Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie, wystosował do Dyrektor Muzeum Etnograficznego w Tbilisi – Nino Chipashvili – w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy obiema instytucjami. W odpowiedzi delegacja gruzińskich muzealników przyjechała do chorzowskiego skansenu, w których skład weszli:  

  • Nika Akhalbedashvili – dyrektor zespołu muzeów: Narodowego Muzeum Sztuk Pięknych, Narodowej Galerii im. Dimitriego Shevardnadze oraz Narodowego Muzeum w Signaghi,  
  • Giorgi Kalandia – dyrektor Narodowego Muzeum Teatru, Muzyki, Kina i Choreografii w Tbilisi,  
  • Teona Jakeli – kierownik Departamentu Dostępności Kultury w gruzińskim Ministerstwie Kultury, Sportu i Młodzieży, 
  • Nino Chipashvili – dyrektorka Muzeum Etnograficznego na Wolnym Powietrzu w Tbilisi. 

– Muzeum Etnograficzne na Wolnym Powietrzu w Tbilisi to jedna z najważniejszych gruzińskich instytucji, dla której kluczową misją jest ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Posiada bogate zbiory i ciekawe ekspozycje, realizuje inspirujące przedsięwzięcia edukacyjne. Jestem przekonany, że współpraca pomiędzy oboma instytucjami będzie sprzyjać ich rozwojowi – mówi dr Artur Madaliński, Dyrektor Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. 

Gruzińscy muzealnicy w Górnośląskim Parku Etnograficznym

Delegacja przyjechała do naszego kraju na zaproszenie Muzeum Narodowego w Krakowie. Jej członkowie odwiedzili Chorzów specjalnie po to, by zobaczyć, jak na co dzień funkcjonuje muzeum typu skansenowskiego w Polsce. Gruzińskich gości interesowały nie tylko obiekty muzealne i ekspozycja na wolnym powietrzu, ale też wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem instytucji: od zarządzania, przez wyposażenie pracowni konserwatorskiej, po zajęcia edukacyjne i działania promocyjne. 

– Jestem bardzo zadowolona z tej wizyty, chorzowskie muzeum to wspaniałe miejsce. Odwiedzając je, uczyniliśmy pierwszy krok na drodze do stworzenia przestrzeni wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy polskimi i gruzińskimi instytucjami kultury – mówiła Nino Chipashvili, Dyrektorka Muzeum Etnograficznego na Wolnym Powietrzu w Tbilisi.  

Chęć współpracy zadeklarowali także pozostali przedstawiciele gruzińskich instytucji kultury. Przy okazji wizyty podkreślali, jak ważne jest dzielenie się doświadczeniem i wynikającą z niego wiedzą na temat wypracowanych standardów, zarządzania muzeum oraz ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. 

Muzeum Etnograficzne w Tbilisi 

Muzeum Etnograficzne na Wolnym Powietrzu w Tbilisi zostało założone w 1966 roku przez słynnego gruzińskiego etnografa Giorgiego Chitaię. Zajmuje 52 hektary i gromadzi ponad osiem tysięcy artefaktów pochodzących z 14 regionów Gruzji. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych gruzińskich muzeów.  

Komentarze (2)    dodaj »

  • Hehe

    Taa bardzo owocna współpraca, wy odwiedzacie nas potem my odwiedzamy was. Wszystko na koszt podatnika oczywiście ;)

  • Ehh..

    Wyjąłeś mi to z ust. To popularna praktyka w wielu instytucjach. Są na te podróże fundusze, znajduje się podobną instytucje (najlepiej na Wyspach Kanaryjskich :)) i dawaj jeździmy na koszt podatnika. To taki bonus dla Zarządu tych instytucji. Wszyscy tak robią. Tylko w tych czasach i dostępnej technice mogliby się spokojnie wymieniać doświadczeniami przez internet. Ciekawe dlaczego nie wyślą szarych pracowników żeby zobaczyli jak pracują ich odpowiednicy na Świecie? He he.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również