Wiadomości z Chorzowa

Chorzowski skansen z pięcioma odnowionymi zabytkami

  • Dodano: 2022-10-24 12:15

To finał trwającego dwa lata projektu „Na ratunek drewnu - konserwacja zabytkowych budynków” w chorzowskim skansenie. Za ponad 260 tys. złotych odrestaurowano łącznie pięć drewnianych zabytków.

Jak podkreślają pracownicy Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, najważniejsze prace dotyczyły wymiany poszycia dachowego na chałupie z Frydka, a także szopie na siano z Kobióra, co nie uszło uwadze zwiedzających skansen – nowe dachy znacząco różnią się barwą od innych budynków.

Konieczna była fumigacja, czyli usunięcie szkodników poprzez użycie odpowiednich środków chemicznych, a także impregnacja w spichlerzu dworskim z Bujakowa, karczmie ze Świerczyńca i chałupie groniowej z Brennej. Celem tych zabiegów jest zabezpieczenie obiektów przed szkodnikami atakującymi drewno i ochrona przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Pięć drewnianych zabytków skansenu przeszło konieczną rewitalizację

Posiadanie tak dużej ekspozycji na terenie skansenu jest nie tylko powodem do dumy dla naszego regionu ale także zobowiązaniem do zachowania dziedzictwa materialnego dla przyszłych pokoleń. Jak wiadomo, bez właściwej opieki zabytki tego typu popadają w ruinę i zapomnienie. Dzięki profesjonalnym pracom konserwacyjnym, na które udaje nam się pozyskać środki zarówno z budżetu województwa śląskiego jak i w ramach projektów dofinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możemy pokazywać naszym gościom pełną ekspozycję dotyczącą życia na wsi w dawnych czasach – wyjaśnia Paulina Cius-Górska, p.o. dyrektora chorzowskiego skansenu.

Z okazji zakończenia trwającego dwa lata projektu zorganizowano wystawę prezentująca 12 tablic z opisem stanu obiektów przed i w trakcie konserwacji. Zdjęcia można obejrzeć w budynku administracyjnym skansenu, czyli galerii na parterze do 20 grudnia 2022.

Ukazanie rezultatów prac na zasadzie kontrastów „przed- po” uświadamia każdemu odwiedzającemu, jak ważne jest zabezpieczenie tak nietrwałego materiału jakim jest drewno. Efekt jest jeszcze bardziej spektakularny w wypadku wymiany słomianych pokryć. Zachęcam nie tylko do obejrzenia samej wystawy ale i na spacer po skansenie, by zobaczyć na żywo odrestaurowane obiekty  – przekonuje Damian Adamczak, starszy kustosz.

Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” liczy 78 obiektów (w tym 61 kubaturowych) będącą spuścizną kulturową i materialną regionu Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, a także rejonów pszczyńsko-rybnickiego, bytomsko-tarnogórskiego, lublinieckiego, oraz Zagłębia Dąbrowskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również