Wiadomości z Chorzowa

Co z chorzowskim budżetem obywatelskim? 

 • Dodano: 2020-06-30 16:30

W sąsiednich miasta można już zgłaszać projekty do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, a w Chorzowie wszelkie związane z nim działania zostały zawieszone do odwołania. Na jak długo? Nie wiadomo, choć miasto ma obowiązek posiadania budżetu obywatelskiego. 

W Chorzowie budżet obywatelski wprowadzono po raz pierwszy w 2013 r., a nasze miasto było jednym z pierwszych w kraju gdzie funkcjonowało takie rozwiązanie. W 1. edycji mieszkańcy wskazali na rewitalizację Parku Hutników, modernizacji Alei Wycieczkowej, budowie parkingu przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Floriańskiej oraz modernizacji ul. Podmiejskiej. 

W ubiegłym roku pula Budżetu Obywatelskiego Chorzowa wyniosła już 3,5 mln zł. Do realizacji wybrano aż 24 projekty, w tym budowę ścieżki rowerowej Pnioki-Skałka, tworzenie łąk kwietnych czy bezpłatny dostęp do e-booków. Nie wiadomo kiedy będzie można zgłaszać kolejne projekty, bo w tym roku w naszym mieście prace nad budżetem partycypacyjnym jeszcze nie ruszyły. W tej sprawie interweniował już miejski radny Grzegorz Krzak.

- Proszę o informacje, czy władze miasta podjęły już decyzję co do losów tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego? Czy ta edycja została odwołana? Czy też jest szansa na jej zorganizowanie w okresie powakacyjnym, a decyzja o tym będzie uzależniona od stanu epidemii? - w interpelacji do prezydenta miasta pytał radny Krzak.

Działania związane z Budżetem Obywatelskim Chorzowa zostały zawieszone

Na interpelację odpowiedziała dyrektor Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta, Joanna Pietrzyba-Waszczak. W krótkim piśmie skierowanym do radnego nie odpowiedziała jednak na żadne z pytań.

- Informuję uprzejmie, że decyzją prezydenta miasta z dnia 28 kwietnia 2020 roku, wszelkie działania związane z budżetem obywatelskim są zawieszone do odwołania – informuje dyrektor Pietrzyba-Waszczak.

W sąsiednich miastach prace nad budżetem obywatelskim już trwają. Tak jest m.in. w Bytomiu czy Katowicach, a Piekarach Śląskich został już rozstrzygnięty. Chorzów również musi taki budżet utworzyć, bo od ubiegłego roku dla miasta na prawach powiatu jest to obowiązkowe. 

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • Roman

  Panie prezydencie Kotala takie prowadzenie spraw naszego miasta doprowadzi do oddania go w łapy PiS u. Bycie anty PiS em zaczyna nie wystarczać. Bierzcie sie do działania.

 • hanys

  Czemu kolejne marionetki Warszawy? Ja tam wolę RAŚ

 • Wanda Sułkowska

  My tu piszemy, komentujemy na różne tematy - niektóre z nich super ważne - jak ten o BO. Odpowiedź Pani Dyrektor grubo poniżej społecznych oczekiwań. Portal ma w haśle: "Zmień miasto". OK, ale redakcji portalu jest nam winna więcej społecznej aktywności właśnie: proszę w imieniu mieszkańców zapytać w Ratuszu o BO i o remonty przy ul. Gdańskiej 23 A i 25.

 • Xx

  No tak miasto ma zaleglosci to juz wiadomo dlaczego podniesli stawki na koperte o 100% bylo po 100 zl a od lipca juz 200 zl wstyd

 • To

  Ale premie sobie wypłacili, niemałe! Bo im się to przecież należy! A ty głupi chorzowianinie płać i płacz (oczywiście nie dotyczy to wszystkich nas)!

 • Beata

  Zapomnieliście dodać, że w Budżecie Obywatelskim znalazło się również 150.000 na obchody jubileuszu Ruchu Chorzów.

 • Wanda Sułkowska

  Miasto ma spore zalgłości remontowe. Między innymi 11 budynków w projekcie walki z niską emisją wraz z kompleksową termomodernizacją m.in w Maciejkowicach przy ul. Gdańskiej 23 A i 25. Co z budową słynnego wybiegu dla psów w ramach zeszłorocznego BO?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.