Wiadomości z Chorzowa

Co z chorzowskim budżetem obywatelskim? 

 • Dodano: 2020-06-30 16:30

W sąsiednich miasta można już zgłaszać projekty do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, a w Chorzowie wszelkie związane z nim działania zostały zawieszone do odwołania. Na jak długo? Nie wiadomo, choć miasto ma obowiązek posiadania budżetu obywatelskiego. 

W Chorzowie budżet obywatelski wprowadzono po raz pierwszy w 2013 r., a nasze miasto było jednym z pierwszych w kraju gdzie funkcjonowało takie rozwiązanie. W 1. edycji mieszkańcy wskazali na rewitalizację Parku Hutników, modernizacji Alei Wycieczkowej, budowie parkingu przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Floriańskiej oraz modernizacji ul. Podmiejskiej. 

W ubiegłym roku pula Budżetu Obywatelskiego Chorzowa wyniosła już 3,5 mln zł. Do realizacji wybrano aż 24 projekty, w tym budowę ścieżki rowerowej Pnioki-Skałka, tworzenie łąk kwietnych czy bezpłatny dostęp do e-booków. Nie wiadomo kiedy będzie można zgłaszać kolejne projekty, bo w tym roku w naszym mieście prace nad budżetem partycypacyjnym jeszcze nie ruszyły. W tej sprawie interweniował już miejski radny Grzegorz Krzak.

- Proszę o informacje, czy władze miasta podjęły już decyzję co do losów tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego? Czy ta edycja została odwołana? Czy też jest szansa na jej zorganizowanie w okresie powakacyjnym, a decyzja o tym będzie uzależniona od stanu epidemii? - w interpelacji do prezydenta miasta pytał radny Krzak.

Działania związane z Budżetem Obywatelskim Chorzowa zostały zawieszone

Na interpelację odpowiedziała dyrektor Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta, Joanna Pietrzyba-Waszczak. W krótkim piśmie skierowanym do radnego nie odpowiedziała jednak na żadne z pytań.

- Informuję uprzejmie, że decyzją prezydenta miasta z dnia 28 kwietnia 2020 roku, wszelkie działania związane z budżetem obywatelskim są zawieszone do odwołania – informuje dyrektor Pietrzyba-Waszczak.

W sąsiednich miastach prace nad budżetem obywatelskim już trwają. Tak jest m.in. w Bytomiu czy Katowicach, a Piekarach Śląskich został już rozstrzygnięty. Chorzów również musi taki budżet utworzyć, bo od ubiegłego roku dla miasta na prawach powiatu jest to obowiązkowe. 

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Roman

  Panie prezydencie Kotala takie prowadzenie spraw naszego miasta doprowadzi do oddania go w łapy PiS u. Bycie anty PiS em zaczyna nie wystarczać. Bierzcie sie do działania.

 • hanys

  Czemu kolejne marionetki Warszawy? Ja tam wolę RAŚ

 • Wanda Sułkowska

  My tu piszemy, komentujemy na różne tematy - niektóre z nich super ważne - jak ten o BO. Odpowiedź Pani Dyrektor grubo poniżej społecznych oczekiwań. Portal ma w haśle: "Zmień miasto". OK, ale redakcji portalu jest nam winna więcej społecznej aktywności właśnie: proszę w imieniu mieszkańców zapytać w Ratuszu o BO i o remonty przy ul. Gdańskiej 23 A i 25.

 • Xx

  No tak miasto ma zaleglosci to juz wiadomo dlaczego podniesli stawki na koperte o 100% bylo po 100 zl a od lipca juz 200 zl wstyd

 • To

  Ale premie sobie wypłacili, niemałe! Bo im się to przecież należy! A ty głupi chorzowianinie płać i płacz (oczywiście nie dotyczy to wszystkich nas)!

 • Beata

  Zapomnieliście dodać, że w Budżecie Obywatelskim znalazło się również 150.000 na obchody jubileuszu Ruchu Chorzów.

 • Wanda Sułkowska

  Miasto ma spore zalgłości remontowe. Między innymi 11 budynków w projekcie walki z niską emisją wraz z kompleksową termomodernizacją m.in w Maciejkowicach przy ul. Gdańskiej 23 A i 25. Co z budową słynnego wybiegu dla psów w ramach zeszłorocznego BO?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.