Wiadomości z Chorzowa

Czy w Chorzowie powstaną kwietne łąki?

  • Dodano: 2019-08-05 13:45

Czy w Chorzowie powstaną kwietne łąki? Interpelację w tej sprawie złożył radny Grzegorz Krzak. Był to także temat jednej z debat obywatelskich, które odbywały się w lipcu na chorzowskim Rynku, wnioski w sprawie kwietnych łąk złożono także w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. 

Kwietne łąki zamiast trawników? 

Coraz więcej miast na terenach dotychczasowych trawników decyduje się na zakładanie kwietnych łąk – zauważył radny Grzegorz Krzak i zwrócił się do prezydenta miasta z wnioskiem o przeanalizowanie możliwości i miejsc, na których w Chorzowie takie łąki można by stworzyć. 

- Łąki kwietne poprawiają estetykę miasta, wzbogacają miejski ekosystem, oczyszczają glebę i powietrze z zanieczyszczeń. Wykorzystanie zieleni łąkowej nie tylko ogranicza emisję spalin, ale sprzyja też oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych, ponieważ łąki kwietne zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki gromadzą wilgoć i są odporne na suszę. Absorbują dwukrotnie więcej wody deszczowej niż trawnik. Łąki kwietne wzbogacają miejski ekosystem, przywracają piękno i estetykę w mieście – napisał w interpelacji radny Krzak

Miasto ma mało miejsc na łąki kwietne

Miasto nie posiada zbyt wielu terenów zieleni, na których byłoby możliwe utworzenie kwietnych łąk – odpowiada na interpelację radnego Mariola Roleder, zastępca prezydenta Chorzowa. Jak zauważa wyglądają one pięknie na dużych powierzchniach, w sąsiedztwie zieleni naturalnej, np. w obrębie Żabich Dołów czy Parku Śląskiego. Dodaje, że ich założenie jest droższe niż założenie trawników dywanowych.

- Zieleń miejska pełni również funkcje terenów wypoczynkowych i rekreacyjnych. Na terenach zieleni organizuje się imprezy plenerowe. Tereny zieleni wyposaża się w urządzenia zabawowe, sprawnościowe. Na powierzchni łąk nie można organizować imprez plenerowych. Nie można również nimi zastąpić trawników wokół placów zabaw – odpowiada wiceprezydent Roleder.

Jedyne miejsca na terenach miejskich gdzie można założyć kwietne łąki, to – zdaniem wiceprezydent Roleder – tereny zieleni pomiędzy ul. Łagiewnicką i ul. Mariańską, teren przy ul. Żołnierzy Września oraz część zieleńca przy skrzyżowaniu ulic Floriańskiej i Filarowej. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.