Wiadomości z Chorzowa

Czym jest skimming i jak się przed nim uchronić?

  • Dodano: 2020-09-11 17:00

Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej bez wiedzy jej posiadacza w celu wytworzenia kopii i wykonywania nią płatności.

Istnieją dwa rodzaje skimmingu: skimming w placówce handlowej oraz skimming bankomatowy

Skimming w placówce handlowej polega na wykonaniu kopii karty przez sprzedawcę lub inną osobę, która weszła w jej chwilowe posiadanie. Ponieważ w takiej sytuacji przestępcy nie zawsze mają możliwość poznać kod PIN sklonowanej karty, kopie mogą wykorzystać tylko w przypadku kart, które nie wymagają autoryzacji przy pomocy PIN-u, i tylko w płatnościach za towary i usługi. Nie mogą wykorzystać skopiowanej karty do pobierania pieniędzy z bankomatów.

Obecnie skimming wymierzony jest także w karty chipowe

Znacznie bardziej niebezpieczny jest skimming bankomatowy, polegający na tym, że przestępcy instalują na bankomatach lub w ich wnętrzu (czytniku) specjalne urządzenia, które służą do pozyskiwania danych z paska magnetycznego lub chipa (czytnik) oraz PIN-u: kamera, fałszywa klawiatura lub płaska płytka obwodu umieszczona w czytniku na kartę dzięki której można podsłuchać i zmanipulować komunikację między terminalem a chipem i uzyskać numer PIN. Zarejestrowane w ten sposób informacje są najczęściej transmitowane drogą radiową i służą do produkcji fałszywych kart, za pomocą których możliwe jest pobieranie gotówki z kont klientów banków za pośrednictwem bankomatów.

Ponieważ skopiowana karta w elektronicznych systemach bankowych zachowuje się jak karta oryginalna, wszystkie operacje wykonane przy jej pomocy odbywają się kosztem posiadacza oryginalnej karty

Dlatego mając do wyboru różne bankomaty lepiej jest korzystać z tych, które znajdują się wewnątrz banków (istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przestępcy odważą się zamontować tam urządzenia skimmujące). Zwracajmy uwagę na wygląd bankomatów, z których korzystamy, a szczególnie na wystające, niepasujące do całości jego elementy jak klawiatury, nakładki na miejsce wsuwania karty, elementy znajdujące się nad klawiaturą bankomatu, gdzie mogą zamontowane być miniaturowe kamery.

Miej się na baczności!

Wpisując natomiast kod PIN, należy zasłaniać ręką klawiaturę tak, aby kod nie został zauważony przez inne osoby lub zarejestrowany przez kamerę jeżeli przestępcy zdołali ją w pobliżu zainstalować. Jeśli bankomat wzbudza podejrzenia, lepiej jest skorzystać z innego lub poprosić o sprawdzenie pracownika banku. Karty bankomatowe, szczególnie te z możliwością transakcji zbliżeniowych chronimy przed możliwością odczytania danych przez skimmerów w specjalnym etui, które eliminuje takie działanie na odległość, na przykład w środkach komunikacji miejskiej lub centrach handlowych.

Komentarze (5)    dodaj »

  • Mieszkanka

    U nas do bankomatów mamy pełne zaufanie.Niesłusznie. Nie korzystam z bankomatów. Płacę przelewem. Drobne zakupy gotówką.

  • MaTT

    Płatność przelewem również może być niebezpieczna - wystarczy złośliwe oprogramowanie zainstalowane, na komputerze i pieniądze mogą trafić na zupełnie inne konto (podmiana numeru konta to tylko jeden z wariantów ataku). Tutaj też zalecam szczególną ostrożność, bo oprogramowanie antywirusowe zwykłym użytkownikom daje tylko złudne poczucie pełnego bezpieczeństwa.

  • Domi

    A niby jak mam sprawdzić bankomat?! Rozebrać go czy jak? Złodziej z pewnością nie zostawia informacji że będzie Ci kradł kasę w ty a tym bankomacie. Powinni właściciele bankomatów zadbać o to by były bezpieczne dla klientów!

  • MaTT

    Wystarczy np. spojrzeć na to czy nie ma założonej nakładki na klawiaturę, które przez to będzie bardziej odstawać, może się też ruszać, dać odgiąć itp. Jeżeli w miejscu wkładania karty też będzie coś widoczne (sznurek, żyłka czy jakiś inny przedmiot) to również nie ufałbym takiemu bankomatowi. To, że firmy zarządzające bankomatami powinny o to zadbać to jedno, nie zwalnia to jednak nikogo z zachowania ostrożności. Najsłabszym punktem każdego zabezpieczenia jest użytkownik - to wiadomo nie od dziś.

  • MaTT

    "Karty bankomatowe, szczególnie te z możliwością transakcji zbliżeniowych chronimy przed możliwością odczytania danych przez skimmerów w specjalnym etui, które eliminuje takie działanie na odległość, na przykład w środkach komunikacji miejskiej lub centrach handlowych." - artykuł fajny, ale ten fragment może wprowadzać w błąd, ponieważ nie istnieje zagrożenie polegające na ściągnięciu kwoty z karty przez przestępce np. w tramwaju (musiałby do tego celu mieć m.in. założoną działalność gospodarczą czy rachunek bankowy). To mit. Chociaż fizycznie jest to możliwe, to jednak przestępca nie byłby w stanie szybko upłynnić skradzionych środków (blokada, cashback itp.). Dodatkowo duże ryzyko (ktoś chwilę po skanowaniu może np. dostać powiadomienie z aplikacji banku zainstalowanej na smartfonie, że z jego karty została ściągnięta dana kwota - warto włączyć takie powiadomienia), a mały zwrot (limit transakcji zbliżeniowych). Natomiast bankomaty warto zawsze sprawdzić jeszcze przed wsunięciem do nich karty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również