Wiadomości z Chorzowa

Darmowe szczepienia przeciw grypie zawieszone w Chorzowie. Radni podjęli decyzję

  • Dodano: 2021-10-04 17:30

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chorzów radni postanowili przyjąć uchwałę w sprawie zawieszenia realizacji programu darmowych szczepień przeciwko grypie dla chorzowian powyżej 60 lat. Dlaczego do tego doszło?

Program szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców Chorzowa powyżej 60 roku życia na lata 2021-2025 został zawieszony – taka jest decyzja chorzowskich radnych, podjęta podczas wrześniowej Rady Miasta Chorzów. Uchwała, za sprawą której realizacja programu stała się możliwa został przegłosowany w sierpniu zeszłego roku. Miała być to kontynuacja zadania realizowanego od 2015 roku, w której udział wzięło do tej pory blisko 9,8 tys. osób.

Koszt zaszczepienia jednej osoby przeciwko grypie miał zgodnie z przyjętym programem wynosić w 2021 roku 43 złote. W zaplanowanym na pięć lat zadaniu miało wziąć udział 16 772 osób. Całkowity koszt realizacji to 763 315 złotych. Tak się jednak nie stanie. Dlaczego?

Program darmowych szczepień dla seniorów w Chorzowie zawieszony

Zgodnie z treścią nowej uchwały, program ma zostać zawieszony do 31 grudnia przyszłego roku. Oficjalnie powodem ma być brak możliwości finansowania zadania ze względu na inne wydatki na cele prozdrowotne, które już przekroczyły limit. Dodatkowo, szczepienia na grypę są refundowane wielu grupom wiekowym i społecznym przez państwo.

Miasto miało wydać w 2021 roku na realizację programu 136 128 złotych.

Nie likwidujemy programu. Musimy natomiast całkowicie zmienić jego treść – przekonywała podczas sesji Mariola Roleder, zastępca prezydenta Chorzowa.

Radny Tomasz Piecuch zwrócił uwagę na fakt, iż państwo daje możliwość szczepienia przeciw grypie pewnym grupom mieszkańców.

W związku z tym dobrze, że nie będziemy jako miasto wydawać pieniędzy na to samo – przekonywał.

Za przejęciem zawieszenia realizacja programu szczepień przeciw grypie podczas czwartkowej sesji RM 30 września było 18 radnych. Przeciw zagłosował Krzysztof Łazikiewicz.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Abduu

    Na nic nie ma kasy.

  • ZB

    Świetnie, pracownikom UM Kotala finansuje szczepienie (Zarządzenie PM 237/2021) - czyli sobie też. Kto pokryje koszty mojego szczepienia ? Radni nie wiedzą za czym głosują !!!

  • WZ

    Mogłeś się zgłosić. Szczepienia były darmowe. Więcej ich nie będzie. To że masz problem z kalendarzem to nie sprawa radnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również