Wiadomości z Chorzowa

Deszcz banknotów podczas obrad Rady Miasta i podwyżki pensji prezydenta oraz diet radnych

 • Dodano: 2021-11-25 11:30, aktualizacja: 2021-11-25 13:57

Pensja prezydenta Chorzowa i diety radnych będą wyższe. Tak zdecydowali rajcowie podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta. Nie mieli jednak wyjścia. Zmiany te niejako wymusza nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Radni na "tak". Będą podwyżki wynagrodzeń

Radni byli niemal jednomyślni – zarówno w sprawie wysokości uposażenia prezydenta, jak i w kwestii wysokości diet przysługujących radnym Rady Miasta Chorzów. 21 z 22 obecnych na sali obrad zagłosowało „za” podwyżkami. Wstrzymał się jedynie Jacek Nowak. Tym samym podwyżki zostały zatwierdzone. Wtedy też na głowy radnych spadł deszcz banknotów. Osoby, które stały na balkonie zrzuciły pieniądze.

Jak się okazuje, to konieczne zmiany. Przypomnijmy, że w życie weszła ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz zgodnie z rozporządzeniem z 25 października w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Tym samym posłowie dali zielone światło na wprowadzenie podwyżek, a prezydent zmiany zatwierdził. W ciągu najbliższych kilkunastu dni przedstawiciele samorządów w całej Polsce będą musieli pochylić się nad uchwałami zakładającymi podwyżki diet radnych oraz pensji prezydentów, wójtów, burmistrzów. 

]

Jak wyjaśniają śląscy samorządowcy, na mocy wprowadzonych nowelizacji, konieczne jest dostosowanie wysokości wynagrodzenia prezydenta, diet radnych oraz wynagrodzeń pracowników samorządowych do wymogów ustawowych. W 2018 roku wysokość pensji włodarzy obniżono o 20 proc. Zgodnie z obowiązującym prawem, rada miejska jest zobowiązana podjąć stosowne uchwały niezwłocznie po wejściu w życie nowych przepisów, obowiązujących od 1 listopada 2021 r. W przeciwnym razie gmina będzie narażona na kary finansowe. Aby nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, radni muszą zająć się tematem.
 

Ile może wzrosnąć pensja prezydenta?

Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że od 1 listopada wzrósł górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane włodarzowi. To podwyżka z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto. Zgodnie z przyjętymi regulacjami dla prezydenta miasta do 300 tys. mieszkańców maksymalne wynagrodzenie zasadnicze wynosi 10 770 zł, maksymalny poziom dodatku funkcyjnego 3450 zł, a dodatku specjalnego 4266 zł.

Jak czytamy w projekcie uchwały, którą rozpatrywali chorzowscy radni „ustala się wynagrodzenie miesięczne prezydenta miasta Chorzów Andrzeja Kotali w następującej wysokości”: 

 • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10.770,00 zł; 
 • dodatek funkcyjny w kwocie 3.450,00 zł; 
 • dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego; 
 • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego.

A jaka będzie wysokość diety radnego?

Od 1 stycznia 2022 roku zmieni się także wysokość diet radnych. Ile będzie wynosiła?  Podstawę ustalenia wysokości diet przysługujących radnym Rady Miasta Chorzów stanowi 2,4-krotność kwoty bazowej (maksymalna wysokość diety) określonej w ustawie budżetowej.

- Diety określone w § 2 ulegają obniżeniu o 10% należnej diety za każdą nieobecność na sesji Rady Miasta oraz o 5% należnej diety za każdą nieobecność na Komisji Rady Miasta, której radny jest członkiem – czytamy w projekcie uchwały.

Podwyżki pensji prezydenta i diet radnych przegłosowano już  w Bytomiu. 25 listopada nad sprawą tą pochylą się także radni z Rudy Śląskiej i Świętochłowic. Warto dodać, że uchwały te są podejmowane w listopadzie, ale korekta wynagrodzeń będzie przeprowadzona od sierpnia.

Komentarze (19)    dodaj »

 • Don

  Obligo podwyżki dotyczy tylko prezydenta. Diet nie ma obowiązku podwyższać, więc ten artykuł to manipulacja.

 • Pracownik

  Ostatnio związki zawodowe był na spotkaniu z sekretarzem Miasta Chorzów w sprawie podwyżek dla pracowników Miasta, ale niestety odmówił zresztą jak zwykle, pensję stoją w miejscu od 10 lat. Radni natomiast, robią sobie podwyżkę o 60 %. Totalna komuna wraca, zresztą w tym Urzędzie zawsze była.

 • KOtecka

  Wyborcy pisiurkof macie co chcieliscie wiec nie narzekac!!! Za 500 +daliscie sprzedac jak Judasz za 30 srebrnikow haha

 • Ręce opadają

  Bo w Polsce demokracja jest tylko dla wybrańców

 • Hmmm

  Cała Polska podnosi diety i wynagradzania prezydentów realizując tym samym ustawę PiSu i Prezydenta RP. Proponuję aby pan Miszałek spytał kolegów dlaczego tak zrobili.

 • Gienek

  Tak słowo PiS stało się ciałem. Czego durniu nie rozumiesz?? PiS kazał dać urzędnikom podwyżkę. To dali. A tobie durniu PiS kazał dać podwyżkę cen to dali. Czego durniu nie rozumiesz??

 • Lidia

  Cytując prezydenta" Jestem za a nawet przeciw"

 • Wolny

  Pamiętam te słowa :-) tak jak to, że jest prawa noga i lewa noga a ja jestem pośrodku :-) to był cytat , nie moje słowa .

 • Fikoł

  Wyznawcy PiS są tak głupi że nawet nie ogarniają co woolc Kaczyński kazał zrobić.

 • Gks

  Mieszkańcy Chorzowa przypomnijcie sobie w następnych wyborach o dzisiejszej sesji rady miejskiej

 • ES

  PiS każe podnieść pensje. Urzędnicy podnoszą pensję. Elektorat PiS robi cyrk dlaczego podnieśli pensje. Kurtyna!!!!

 • Tyle starczy

  Wykonanie aktu wyższego rzędu tj. Ustawy jest jest konieczne i obligatoryjne dla każdego samorządu. Brak wykonania tej ustawy wiazałby się z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Koniec.

 • qa

  Jeśli jet konieczne i obligatoryjne - to po co głosowanie ? Pseudo demokracja !

 • Tyle starczy

  Niestety albo stety tak jest. Samorządy muszą zmieniać prawo miejscowe zgodnie z ustawą. Może masz rację, że to powinno być obligatoryjne.

 • Ehh..

  Tylko żeby z taką chęcią wykonywali wszystkie ustawy wyższego rzędu :)

 • Giera

  Ok. Wobec tego stosujemy podatki według PiS. Od jutra woda, gaz i prąd o 30% w górę. Pasuje cwoku??

 • ???

  Typowa odżywka Platfusów zero argumentów merytorycznych to obrażamy wszystkich. Dlatego jeszcze bardzo długo nie wrócicie do władzy he he.

 • ????

  Co za oksymoron. Orwell. Podwyzka o 100% ma byc dyscyplina finansow publicznych?

 • Spiesz się powoli ;)

  Napisałeś oksymoron, kiedy Michałek pisze "niema" razem. Wątpię żeby zrozumieli.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również