Wiadomości z Chorzowa

E-urząd: tama dla papieru

  • Dodano: 2008-04-25 23:20

25 kwietnia 2008 r. ruszył System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej (SEKAP) w województwie śląskim.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są 54 jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to, że SEKAP jednym z największych projektów informatycznych dla e-społeczeństwa w Polsce. System umożliwi mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz organizacjom rozpoczęcie i załatwienie spraw urzędowych przez Internet. SEKAP powstał na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

- Gdy Zarząd Województwa Śląskiego podejmował decyzję o realizacji tego eksperymentalnego przedsięwzięcia mieliśmy na uwadze stworzenie warunków dla świadczenia usług publicznych drogą elektroniczną. Każdy nas bez wychodzenia z domu załatwi to, co jest niezbędne w funkcjonowaniu firmy i w życiu każdego obywatela. I będzie to sposób komfortowy i przyjazny dla użytkownika. – powiedział podczas konferencji inaugurującej działanie systemu Bogusław Śmigielski, Marszałek Województwa Śląskiego

SEKAP to także ułatwienia dla wszystkich zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy drogą elektroniczną mogą przeprowadzić całą procedurę związaną z m.in. wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, otrzymaniem niezbędnych zaświadczeń, licencji czy koncesji. Możliwość kontrolowania przebiegu procedury załatwiania sprawy przez każdego interesanta zapewnia zobiektywizowanie pracy urzędników, przejrzystość realizacji każdego z etapów ich działania.

Korzystanie z usług urzędu w postaci elektronicznej należy rozpocząć od założenia skrzynki kontaktowej na stronę www.sekap.pl. Umożliwia ona korespondencję z urzędem, sprawdzanie i załatwienie sprawy oraz kontrolę niezbędnych płatności. System zawiera pełną i aktualną lista usług dostępnych w wszystkich urzędach. W katalogu usług należy odnaleźć interesującą usługę i wypełnić gotowy elektroniczny formularz on–line. Po złożeniu podpisu elektronicznego, np. umieszczonego w telefonie komórkowym, przygotowane dokumenty przesyłane są do odpowiedniego urzędu. Użytkownik otrzymuje poświadczenie złożenia dokumentów.

Sprawa trafia tym samym do elektronicznego obiegu dokumentów w urzędzie. Tą samą droga urząd kontaktuje się z użytkownikiem w celu dokonani zmian bądź uzupełnienia danych. System umożliwa dokonanie niezbędnych płatności. Po załatwieniu formalności urząd wysyła informację o sposobie zakończenia spraw.

System łączy 54 urzędy (urząd marszałkowski, 10 powiatów grodzkich, 7 powiatów ziemskich i 36 gmin). W ramach SEKAP-u uzgodnione zostały wspólne procedury załatwiania spraw, określono jednakowe formularze, zaprojektowano system obiegu dokumentów, system weryfikacji podpisów elektronicznych. Zakupiono też niezbędne do uruchomienia systemu urządzenia, a także aplikacje wspomagające pracę. SEKAP składa się z wielu rozbudowanych modułów gwarantujących m.in. bezpieczeństwo transmisji, bezpieczeństwo płatności, identyfikację mieszkańca. W zasięgu urzędów włączonych w SEKAP mieszka ponad 3 milionów mieszkańców z terenu województwa. W przyszłości możliwe jest włączenie do SEKAP pozostałych urzędów i instytucji regionu.

Całkowity koszt projektu to 22,2 mln zł z czego 75% kosztów (15.7 mln zł) zostanie sfinansowane przez Unię Europejską ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również