Wiadomości z Chorzowa

„Elką” aż do Planetarium. Trasa kolejki zostanie wydłużona

  • Dodano: 2020-09-15 13:15

Kolejka „Elka” kursująca w Parku Śląskim ma już 53 lata! To jedna z największych atrakcji „zielonych płuc” województwa śląskiego. Niebawem jej trasa zostanie wydłużona.Przypomnijmy, że kolejka została uruchomiona 7 września 1967 roku. Działała bez przeszkód jeszcze w 2005 roku, jednakże już w 2006 roku ze względu na zły stan techniczny nie dopuszczono jej do użytku. Ponowne otwarcie atrakcji nastąpiło dopiero w 2013 roku.

Zgodnie z planami, do 2023 roku „Elka” będzie woziła turystów na trasie wiodącej od Wesołego Miasteczka - Legendii aż do Planetarium Śląskiego. Tym samym oznacza to powrót do „Elki” z lat jej świetności, bowiem dawniej trasa „Elki” liczyła 6 kilometrów i posiadała trzy stacje przesiadkowe: Stadion, Wesołe Miasteczko i Planetarium, a tym samym trzy odcinki. Dziś możemy korzystać tylko z jednego. Obecnie kolejka linowa łączy jedynie Stadion Śląski z Legendią. Trasa liczy 2185 metrów, a redniony czas przejazdu w jedną stronę wynosi 18 minut. 

Ogłoszono już przetarg

W ciągu najbliższych trzech lat to się zmieni. Park Śląski zdecydował się na budowę nowego odcinka, która zostanie poprowadzony śladem dawnej trasy, czyli od Wesołego Miasteczka aż do Planetarium. W sierpniu ogłoszono przetarg na realizację inwestycji pn. „Opracowanie koncepcji architektonicznej i wykonanie projektu budowy nowego odcinka kolei linowej na trasie Wesołe Miasteczko- Planetarium na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie”. Potencjalni wykonawcy mają czas do 22 września na zgłaszanie swoich ofert. Zwycięzca będzie miał do 1460 dni kalendarzowych od daty zawarcia umowy na realizację przedsięwzięcia.

Prawie 1800-metrowa trasa

Nowy odcinek będzie miał ok. 1730 - 1800 metrów, a w ciągu godziny trasą przejedzie aż 900 pasażerów. Nie określono jeszcze dokładnej liczby wagoników i krzesełek, ale prawdopodobnie na otwartej trasie będzie to 30 czteroosobowych krzesełek i 15 ośmioosobowych gondoli. Szacuje się, że koszt inwestycji wyniesie ok. 30 mln zł. Turyści czekający na przejażdżkę „Elką” będą mogli poczekać na swoją kolei w poczekalniach, które będą ulokowane przy stacji Wesołe Miasteczko oraz Planetarium.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Artur

    To był chyba najbardziej urokliwy odcinek, fajnie że Elka tam wraca, chociaż jak przedmówca napisał, warunki terenowe się zmieniły, ale skoro w górach da się kolejke wybudować ponad koronami to tu ma się nie dac ;)

  • Ze Świon

    To nie ma tak hop siup. Najpierw trzeba sie zastanowić jak to wybudować żeby było dobrze. Pamiętam za bajtla jak jeździłem elką to były super widoki, ale to było w latach 80'. Jak jechałem elką w ostatnim sezonie naokoło parku to już nie było to samo co kiedyś. Przez te prawie 40 lat drzewa tak urosły że cała trasa ciągle w cieniu i niżej niż korony drzew. Żadnych super widoków i zero atrakcji.... Przy odbudowie trzeba wszystko przemyśleć, podpory by musiały teraz być dwa razy wyższe!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również