Wiadomości z Chorzowa

Elka obchodzi we wrześniu urodziny! Przygotowano specjalne atrakcje. Kiedy główne obchody?

  • Dodano: 2021-09-01 08:15, aktualizacja: 2021-09-01 08:28

Jedna z głównych atrakcji Parku Śląskiego obchodzi we wrześniu urodziny! Kolejka Elka kończy oficjalnie 54 lata. Przygotowano z tej okazji szereg atrakcji.

7 września 1967 roku – to data uroczystego otwarcia kultowej kolejki linowej Elka przez pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach, Edwarda Gierka. Pierwotnie trasa Elki była poprowadzona trzema różnymi liniami, których łączna długość wynosiła ponad 5 kilometrów.

Przez lata Elkę oficjalnie uznawano za najdłuższą w Europie nizinną kolej linową. Po latach świetności, kolejkę zdecydowano się w 2005 roku zamknąć i finalnie rozebrać. Na dalsze użytkowanie ze względów bezpieczeństwa nie pozwalał jej zły stan techniczny.

Brak Elki doskwierał jednak przez lata odwiedzającym Park Śląski, którzy pamiętali, jak świetnie bawili się podczas jazdy kolejką. Wkrótce postanowiono o przywróceniu Elki do funkcjonowania i całkowicie nowa kolejka linowa została oddana do użytku we wrześniu 2013 roku.

W tej chwili działa tylko jeden odcinek z dawnych trzech – między Stadionem Śląskim a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, a trasa ma 2,2 km. W odróżnieniu od poprzedniczki z obecnej Elki można korzystać cały rok ze względu na opcję 8-osobowych gondol obok tradycyjnych 4-osobowych krzesełek. Władze Parku Śląskiego myślą już o przywróceniu historycznej trasy Elki w całości.

Urodziny Elki we wrześniu! Główne atrakcje 11 i 12 września

Wszyscy fani Elki powinni pojawić się w Parku Śląskim w weekend 11 i 12 września. W te dni przygotowano moc atrakcji. Dla dzieci pojawią się animacje i różne zabawy dla dzieciaków, a także specjalna gra terenowa podczas samej przejażdżki Elką. Dodatkowo czekać będzie słodki poczęstunek dla gości.

Będzie to gra m.in. na spostrzegawczość dla wszystkich chętnych. Pytania dotyczyć będą samej kolejki, Parku Śląskiego oraz tego co widać z Elki. Przygotowaliśmy nagrody – wyjaśnia zasady gry Dagmara Piskorz, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

Co ważne, 11 i 12 września, czyli w urodzinowy weekend kolejka linowa Elka będzie czynna od 10.00 aż do 20.00. Przez cały wrzesień godziny otwarcia to 10.00—19.00 poza poniedziałkami, kiedy kolejka nie kursuje.

Dzieci do 3 roku życia mają darmowy przejazd, a dzieci młodzież do 16 lat płacą 10 złotych w jedną stronę i 15 w obie strony.

Co z osobami dorosłymi? W ich przypadku przejazd w jedną stronę to koszt 13 złotych, a w obie strony 20 złotych.

Grupy szkolne do 16. roku życia (min. 15 osób plus opiekun) – w jedną stronę 10 złotych, w obie strony 15 złotych. Grupy powyżej 16 lat (min. 20 osób) – w jedną stronę 10 złotych, w obie strony 15 złotych.
W obu przypadkach opiekunowie są traktowani jako członkowie grup.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również