Wiadomości z Chorzowa

Jaki będzie koszt utrzymania Muzeum Hutnictwa w Chorzowie?

  • Dodano: 2019-10-25 11:30, aktualizacja: 2019-10-25 15:10

Choć budowa Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jeszcze trwa, to już pojawiają się pytania o koszt utrzymania tej instytucji. Pytania, na które dziś można odpowiedzieć jedynie szacunkowo – będzie to około 700 tys. złotych rocznie. 

Szacunkowy koszt utrzymania Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to 700 tys. złotych rocznie

To będzie pierwsza instytucja w kraju, która w kompleksowy sposób przypomni o dziedzictwie przemysłu hutniczego. Historia hutnictwa będzie tam opowiedziana interaktywnie oraz przy pomocy maszyn, które przez lata były używane przez hutników. Taka placówka wprowadzi Chorzów na muzealną mapę Polski, ale pojawiają się pytania o koszt jej utrzymania. W odpowiedzi na interpelację miejskiego radnego Wojciecha Ahnerta, zastępca prezydenta Marcin Michalik informuje, że dziś można podać tylko szacunkową kwotę – 700 tys. złotych rocznie.

- Wyliczenie oparte na obiektywnych danych będzie można przygotować po skatalogowaniu całości sprzętu niezbędnego do uruchomienia muzeum, opracowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia do ogłoszenia postępowań przetargowych m.in. na systemy kasowe, informatyczne, inwentaryzowania zbiorów, ochrony przeciwpożarowej, systemów monitoringu, CCTV, kontroli bezpieczeństwa i dostępu – tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Nie oszacowano jeszcze także liczby etatów niezbędnych do uruchomienia i utrzymania instytucji, a przybliżony koszt rocznego utrzymania muzeum odnosi się do wyliczeń prowadzonych przez placówki o podobnym formacie i zbliżonych parametrach, m.in. krakowskiej Critoteki. Marcin Michalik dodaje jednak, że Muzeum Hutnictwa może także generować przychody.

- Muzeum ma możliwość wynajmu pomieszczeń, sprzedaży wydawnictw oraz rzecz jasna biletów wstępu na wystawy i organizowane wydarzenia. Warto także wspomnieć, że mimo trudnej lokalizacji instytucja może w przyszłości zostać beneficjentem zmian planowanych w tej części miasta. Zmiany te z pewnością wpłyną na rozpoznawalność, dostępność i atrakcyjność muzeum, a co za tym idzie możliwość generowania dodatkowych przychodów – dodaje Marcin Michalik.

Średnio przychody muzeów w Polsce stanowią około 20% ich rocznego budżetu.

Budowa Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie kosztować 32 mln złotych

Prace budowlane w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej, gdzie muzeum będzie miało swoją siedzibę, rozpoczęły się na początku tego roku. Koszt inwestycji to 32 mln złotych, w tym 15 mln złotych to unijne dofinansowanie – to najwyższa dotacja z UE na cele kulturalne w historii Chorzowa.

Po raz pierwszy o utworzeniu w Chorzowie muzeum, które będzie przypominało o hutniczym dziedzictwie miasta wspomniano w 2012 roku. Pomysłodawcą jego utworzenia był Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wanda Sułkowska

    Cenna inicjatywa historycznie, społecznie, wizerunkowo. Bardzo żal mi Rzeźni Miejskiej. Zabrakło dla tego miejsca osób z pomysłem, z sercem dla tego zabytku...Co z Hajduckim Ratuszem? Też w niwecz?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również