Wiadomości z Chorzowa

"Kierowco zwolnij. Uważaj na jeże!". Takie znaki pojawiły się ostatnio w Chorzowie

  • Dodano: 2019-07-09 12:30

"Kierowco zwolnij. Uważaj na jeże!". Takie znaki pojawiły się ostatnio w Chorzowie.

Mają zwrócić uwagę na przechodzące drogą jeże. O bezpieczeństwo kolczastych zwierzaków postanowili zadbać okoliczni mieszkańcy, którzy zwrócili się z pomysłem zawieszenia znaków do chorzowskiego magistratu.

Władze miasta przychyliły się do prośby mieszkańców. Na terenie Chorzowa stanęły dwa takie znaki - pierwszy w Chorzowie Batorym przy ulicy Czempiela, drugi w Centrum przy ulicy Lompy.

Na Fanpagu miasta pojawiły się także wakacyjne rady jeżowe, z których dowiemy się na przykład co zrobić, jeżeli jeż jest ranny lub gdy utknął w płocie. Warto się z nimi zapoznać:

  1. Nie zabieraj jeża, który chodzi po działce i szuka wody lub pokarmu.

    W okresie letnim młode jeże często wychodzą z ukrycia już około godziny 16-17 i szukają pożywienia.
     
  2. Co zrobić, jeżeli jeż jest ranny?

    Widoczna rana upoważnia nas, by zabrać zwierzątko do lecznicy.
     
  3. Co zrobić, gdy jeż jest chory?
  • Jeż kaszle - kaszel tak małego zwierzątka jest bardzo głośny, nie sposób go nie usłyszeć. Czasem kaszel przechodzi w kwakanie, a to objaw wielkiego bólu i krzywdy.
  • Jeż nie może chodzić lub leży, powłóczy tylnymi łapkami, nie może się podnieść, przewraca się, kręci się w kółko, przystaje, potem znowu się kręci - w tych przypadkach pomoc weterynarza jest niezbędna.
  • Malutkie jeże piszczą, błąkając się po ogrodzie. Ewentualnie młode siedzą przy swojej mamie, która się nie rusza. Zbieramy błąkające się zwierzątka i wieziemy do lecznicy lub ośrodka opieki. Uwaga, młodych może być nawet 9!
  • Jeż wpadł do studzienki, kanału, tunelu i jest wychłodzony i odwodniony - przygotowujemy wodę miodową: 1/2 szklanki ciepłej wody +1 łyżeczka do herbaty miodu + szczypta soli. Letni płyn podajemy do picia. Układamy jeża na ciepłym podłożu.
  • Jeż utknął w płocie – jeśli jeż jest w dobrej formie, wycinamy siatkę, wypuszczamy na wolność. Jeśli jeż jest w kiepskiej kondycji, szybko trzeba odwiedzić lecznicę.
  • Pies rozkopał gniazdo jeża – sprawdzamy, czy jakiś jeż ucierpiał w wyniku ataku psa. Jeśli tak się stało, należy zabrać ranne zwierzę lub zwierzęta do lecznicy. Jeśli jeże nie doznały żadnego szwanku, układamy liście i trawę w kopczyk.
  • Przy koszeniu, zwłaszcza wysokiej trawy, najlepiej rozpocząć pracę od środka ogrodu. Dzięki temu zabiegowi zwierzęta będą mogły uciec na boki. Po wykoszeniu środkowego pasa warto zrobić kilkuminutową przerwę, to da zwierzętom szansę na ucieczkę.
  • Nigdy nie wypalaj traw w ogrodzie!

Komentarze (1)    dodaj »

  • Kira

    Bardzo dobry pomysł. Tyle Jeży ginie. Czasem wystarczy zdjąć nogę z gazu i uważać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również