Wiadomości z Chorzowa

Opiekunowie wolno żyjących kotów mogą odebrać karmę oraz darmowe preparaty przeciw pchłom

  • Dodano: 2019-07-23 15:15

Chorzowskie schronisko wspiera opiekunów wolno żyjących kotów. Rusza specjalna akcja dzięki, której będzie można odebrać karmę oraz darmowe preparaty przeciw kleszczom i pchłom. Zimą dostępne w schronisku będą także domki, chroniące koty przed niskimi temperaturami.

Preparaty przeciw kleszczom i pchłom dla kotów pobierać mogą bezpłatnie opiekunowie kotów wolno żyjących. Podopieczni zarejestrowanych w urzędzie opiekunów mogą liczyć też na bezpłatną kastrację i zapasy karmy. Jeśli w Waszej okolicy mieszkają koty, zastanówcie się, czy jesteście w stanie im w ten sposób pomóc! - apelują przedstawiciele chorzowskiego magistratu.

Żeby odebrać karmę i preparaty przeciw kleszczom trzeba się zarejestrować w specjalnym systemie. Aby to zrobić, kliknij TUTAJ. Wystarczy wypełnić wniosek i zanieść go do Urzędu Miasta. Nieodpłatne przekazanie karmy lub domków dla kotów oraz wykonanie sterylizacji i kastracji, odbywa się po okazaniu Karty Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących, którą wydaje Urząd Miasta.

Warto przypomnieć, że koty bytujące na terenach miejskich, wiejskich oraz na terenach rodzinnych ogrodów działkowych to koty wolno żyjące, których status prawny został unormowany w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (dalej: u.o.z.). Koty te stanowią naturalny element ekosystemu.

Co istotne, koty wolno żyjące nie są kotami bezdomnymi, lecz zwierzętami dzikimi i zgodnie z art. 21 u.o.z. stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Najprościej rzecz ujmując – oznacza to, że koty wolno żyjące mogą bytować w miejscu, w którym bytuje kocia populacja i nie mogą być przeganiane, wyłapywane i wywożone ani przesiedlane.

Właścicielem wolno żyjących kotów jest Skarb Państwa, na gminie zaś spoczywa obowiązek zapewnienia wolno żyjącym kotom opieki. Gminy wykonują swoje ustawowe obowiązki przy pomocy społecznych opiekunów kocich populacji. Prawidłowa opieka nad wolno żyjącymi kotami sprawowana jest w taki sposób, aby koty oprócz schronienia i dokarmiania były również sterylizowane (w celu ograniczania liczebności kocich populacji) i leczone.

Wolno żyjące koty pełnią ważną funkcję: skutecznie radzą sobie z miejskimi gryzoniami. Dachowce narażone są jednak na wiele niebezpieczeństw, stąd potrzeba otoczenia ich specjalną opieką. Karma, lekarstwa i sterylizacja – pozwalają kotom na zdrowe, bezpieczne życie na wolności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również