Wiadomości z Chorzowa

Kolejne inwestycje w Parku Śląskim. Powstanie m.in. nowy plac zabaw

  • Dodano: 2020-08-03 08:00, aktualizacja: 2020-08-03 06:50

Rewitalizacja alei Wiązowej, nowy plac zabaw oraz remont alejek wokół Dużego Kręgu Tanecznego i Małych Kręgów Tanecznych – to kolejne inwestycje, które wkrótce rozpoczną się w Parku Śląskim.

Wszystkie będą oczywiście realizowane w ramach Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego”. We wtorek (28 lipca) i w czwartek (30 lipca) podpisano umowy na te zadania.

Łącznie ich realizacja będzie kosztować prawie 1,8 miliona złotych

To kolejne zawarte w tym roku umowy. Jesteśmy przekonani, że z efektów nasi goście będą bardzo zadowoleni – podkreśla Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego. – Przypomnę, że trwają już prace przy budowie Ogrodu Japońskiego, przy świątyni Petrycha oraz na alei Harcerskiej. W fazie wykonawstwa są też „suche poldery”, czyli zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Na naszym terenie mamy więc kilka rozpoczętych budów, co oczywiście wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Jednak to wszystko po to, aby Park był jeszcze ładniejszy i bardziej przyjazny dla użytkowników – dodaje.

Bywalców Parku z pewnością szczególnie ucieszy nowy plac zabaw, który powstanie na terenie dawnego Ośrodka Turystycznego PTTK, nieopodal Ogrodu Bylinowego. Wykonawca przygotuje dokumentację projektową oraz techniczną i zrealizuje prace budowlane, a także dostarczy i zamontuje nowe urządzenia zabawowe i sprawnościowe.

Plac zabaw będzie również w części zrealizowany w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. O zlokalizowanie go akurat w tym miejscu zabiegali społecznicy. Jest również częścią Parku Wielu Pokoleń, czyli dużego zadania, które, dzięki środkom unijnym, doprowadzi do stworzenia przestrzeni łączącej osoby w różnym wieku. Nowy plac zabaw będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdzie się tam m.in. integracyjna piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie, pająk, karuzele, ale też urządzenia siłowe dla osób starszych. Do budowy zostanie wykorzystane naturalne ukształtowanie terenu.

To długo wyczekiwana inwestycja przez naszych gości.– tłumaczy Agnieszka Bożek. – Bardzo ważny będzie wielopokoleniowy charakter tego miejsca. Znajdą się tam bowiem urządzenia dedykowane zarówno dzieciom, jak i seniorom – dodaje.

Prace mają zakończyć się we wrześniu. Ich koszt to 699 870 złotych

Wkrótce rozpoczną się prace przy Wiązowej. To aleja pomiędzy Polami Marsowymi a Stadionem Śląskim. Jedna z szerszych parkowych alejek. Zostanie tam usunięta darń, dosypana ziemia, kora sosnowa oraz zasadzona nowa roślinność m.in. bodziszek mieszańcowy i wiąz holenderski „Wredei”. Termin realizacji tego zadania to październik tego roku, a koszt to 153 465 złotych.

Ważną dla spacerowiczów inwestycją będzie również remont alejek parkowych wokół Dużego Kręgu i dwóch Małych Kręgów Tanecznych. W ramach tej inwestycji zostanie wymieniona nawierzchnia, a także ustawione krawężniki, obrzeża oraz palisady. Wykonawca wyremontuje też część schodów i kamiennych murków.

Nawierzchnia tych alejek jest w złym stanie. Wykonawca rozbierze też część schodów, aby dostęp do wszystkich miejsc miały osoby niepełnosprawne – tłumaczy Agnieszka Bożek. – Prace są częścią dużej inwestycji, jaką jest remont całego terenu festynowego. Mam nadzieję, że całość zadania zrealizujemy do końca przyszłego roku.

Na zakończenie remontów alejek przy kręgach wykonawca ma 120 dni.

Prace mają kosztować ponad 934 tysiące złotych

Wszystkie prace są wykonywane w ramach Umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego” realizowanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.