Starej żyrafiarni już nie ma, powstaje za to las deszczowy. Będzie to niepowtarzalna i jedyna w Polsce ekspozycja. Śląski Ogród Zoologiczny pochwalił się postępami prac na budowie.
O metamorfozie dawnej żyrafiarni w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym informowaliśmy w ostatnich miesiącach. 26 października w gmachu Sejmu Śląskiego podpisana została umowa na wykonanie przebudowy budynku dawnej żyrafiarni na zupełnie nową ekspozycję lasu deszczowego Ameryki Południowej.
Wiosna przyszła wielkimi krokami, a wraz z nią postępy prac budowlanych w miejscu dawnego domu żyraf nabrały tempa. Warto przypomnieć, że pomysł umiejscowienia lasu deszczowego właśnie w tej lokalizacji wziął się stąd, że po przeniesieniu w ostatnich latach żyraf oraz nosorożców do nowych obiektów, budynek starej żyrafiarni pozostał pusty.
Dawny obiekt powstał w latach 70. XX wieku, przez co wymagał modernizacji i gruntownej przebudowy. W ten sposób nowy pawilon będzie spełniał aktualne wymogi hodowlane, a także zapewni atrakcyjność dla zwiedzających.
Przebudowa obiektu pozwoli stworzyć w nim nowoczesną ekspozycję fauny i flory lasów deszczowych Ameryki Południowej. Planujemy sprowadzić do naszego lasu deszczowego gatunki, których do tej pory w chorzowskim ZOO nie było. Mają to być można m.in. leniwce, kapibary, mrówkojady, wyjce czy wydry amerykańskie (ariranie). Powstanie również ekspozycja terrarystyczna. Będzie to największy obiekt na terenie zoo. Zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe przez cały rok, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku – poinformowała Daria Kroczek, rzecznik prasowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Las deszczowy zamiast dawnej żyrafiarni w chorzowskim ZOO
Modernizacja obiektu dawnej żyrafiarni i terenu wokół trwa od listopada zeszłego roku. Inwestycja ta stanowi część zadania pn. „Modernizacja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego” realizowanego w ramach Umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego” w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Przewidywany koszt zadania to 17,4 mln złotych, a wykonawcą jest przedsiębiorstwo MAXIMUS – ZBH Sp. z o.o. Sp. k. z Siemianowic Śląskich.
W tej chwili postawiono już nowy budynek w stanie surowym i w tym momencie trwają prace wykończeniowe – to układanie paneli czy wykładzin, malowanie i montaż drzwi. Wkrótce pojawi się kostka brukowa, a na kwiecień zaplanowano montaż paneli na elewacji.
Zakończenie prac budowlanych jest wstępne określane na styczeń przyszłego roku. Termin realizacji inwestycji określono na 425 dni od daty przekazania placu budowy i choć prace budowlane idą zgodnie z planem to aktualna sytuacja na świecie może spowodować opóźnienia.
Powód? Jak informuje Dagmara Piskorz, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego, ma to wpływ na liczbę zatrudnianych pracowników i dostęp do materiałów budowlanych potrzebnych do finalizacji projektu.