Wiadomości z Chorzowa

Żyrafa Ignaś, to nowy mieszkaniec Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

  • Dodano: 2022-04-06 13:00

Żyrafa Ignaś, to nowy mieszkaniec Śląskiego ZOO. Samiec przyjechał z gdańskiego ogrodu zoologicznego 1 kwietnia późnym wieczorem.

Nowy mieszkaniec chorzowskiego zoo

Iroko, pieszczotliwie nazywany przez swoich gdańskich opiekunów Ignasiem, urodził się w 2013 r. w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu. W wieku dwóch lat samiec wyjechał do Gdańska, gdzie dołączył do kawalerskiej grupy żyraf ugandyjskich. Przez lata Ignaś był jedynym przedstawiciel żyrafy siatkowanej w gdańskim zoo, stąd możliwe było jego przekazanie do śląskiego zoo.

- Ignaś nawet jak na żyrafę jest wysoki. Jego umaszczenie jest ciemniejsze od umaszczenia samic przebywających w śląskim zoo. Jest też zdecydowanie większy od samic, dlatego rozpoznanie go na wybiegu nie będzie więc trudne. Ignaś jest bardzo ciekawski – bardzo ochoczo wszedł do swojego nowego boksu i od razu rozpoczął jego zwiedzanie. Najbardziej zainteresował go widok za oknem - czytamy na stronie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Obecnie samiec oddzielony jest od samic – przebywa w osobnym pomieszczeniu hodowlanym. Może zobaczyć samce przebywające w sąsiednim pomieszczeniu, jednak nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu. Połączenie stada nastąpi w późniejszym czasie, gdy Ignaś dobrze zaaklimatyzuje się w nowym miejsc, a pogoda pozwoli na wypuszczenie całej grupy na wybieg zewnętrzny.

Dlaczego samiec trafił do Chorzowa dopiero teraz?

Jak informują przedstawiciele zoo w Chorzowie, znalezienie odpowiedniego samca nie było łatwe. W ogrodach zoologicznych przebywają przede wszystkim samice tego podgatunku - hodowla żyraf siatkowanych w ogrodach zoologicznych cierpi na niedostatek samców. 

- W wielu ogrodach przebywają grupy złożone jedynie z samic lub grupy kawalerskie złożone tylko z dwóch osobników. Rozdzielenie tak nielicznej grupy kawalerskiej nie jest możliwe, dlatego poszukiwania trwały tak długo. Ostatecznie za zgodą koordynatora hodowli gatunku i dzięki uprzejmości gdańskiego zoo, możliwe było rozdzielenie gdańskiej grupy złożonej z czterech samców (w której Ignaś był jedynym przedstawicielem żyrafy siatkowanej) i ponowne utworzenie grupy hodowlanej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. W naszym zoo żyrafy zajmują oddany do użytku w 2013 r. obiekt złożony ze specjalnego budynku hodowlanego i wybiegów zewnętrznych, dzięki czemu posiadamy odpowiednie warunki do rozmnażania tych zwierząt - czytamy na stronie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Żyrafy siatkowane hodowane są w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od lat 70. ubiegłego wieku

Obecne stado, do którego dołączy Ignaś, składa się z trzech samic – Liani, Lindani oraz Lunani. Zwierzęta te zajmują oddany do użytku w 2013 r. budynek wraz z obszernymi wybiegami zewnętrznymi. 

Śląski Ogród Zoologiczny może pochwalić się wieloma sukcesami hodowlanymi tego podgatunku. Żyrafy rozmnażały się w śląskim zoo regularnie. To właśnie w Chorzowie doczekaliśmy się pierwszego w Polsce przychówku tego podgatunku. Ostatnie młode przyszło na świat w 2017 r. – samica o imieniu Luna w listopadzie 2019 r. wyjechała do ogrodu zoologicznego w Szwajcarii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również