Wiadomości z Chorzowa

Na chorzowskim rynku ugotują tysiąc porcji żuru!

 • Dodano: 2020-10-15 14:00

Ogromny gar i tysiąc porcji żuru. W piątek, 16 października, na chorzowskim rynku znów będzie wielkie gotowanie! To wydarzenie z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem.

Wielkie gotowanie żuru w Chorzowie odbędzie się po raz drugi. W ubiegłym roku stanął tam gar o pojemności 300 litrów, a w nim 30 litrów zakwasu, po 30 kg mięsa, ziemniaków, cebuli i marchwi oraz 500 jajek. Później kilka godzin gotowania i tysiąc porcji żuru gotowe. Gorące danie przez długi czas rozdawano na chorzowskim rynku, a w tym roku ma być podobnie. 

W Chorzowie chcą zwrócić uwagę na problem głodu i bezdomności

- Wraz z Fundacją Wolne Miejsce w taki sposób, przed sezonem zimowym, chcemy zwrócić uwagę na problem głodu, samotności i bezdomności – informuje chorzowski magistrat.

Smaczny śląski żur to nie wszystko co przygotowano na to wydarzenie. W piątek na rynku w Chorzowie osoby potrzebujące przez cały poranek będą mogły skorzystać z porad prawnika ze Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny. Swoje stanowisko przygotuje także Ośrodek Pomocy Społecznej, przy którym osoby bezdomne będą się mogły dowiedzieć na jaką pomoc mogą liczyć, aby wyjść na prostą. Na miejscu obecne będzie także stowarzyszenie Wspólnota Amazonek „Nadzieja” z Chorzowa. 

- Dodatkowo osobom najbardziej potrzebującym będą rozdawane maseczki higieniczne - dziś niezbędne do życia w społeczeństwie – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Chorzów.

Przygotowano także ulotki dla osób potrzebujących z listą najważniejszych telefonów, gdzie mogą zgłosić się po pomoc oraz podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w czasach pandemii. 

Godzinowy program wydarzenia:

 • 9:00-11:00 Porady prawne - prawnik ze Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny
 • 9:00-14:00 Stanowisko Ośrodka Pomocy Społecznej
 • 9:00-12:00 GOTOWANIE ŻURU
 • 11:00-14:00 Stanowisko Stowarzyszenia Wspólnota Amazonek „Nadzieja”
 • 12:00-14:00 ROZDAWANIE POSIŁKÓW 

ZOBACZCIE JAK GOTOWANO ŻUR W UBIEGŁYM ROKU

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • ja

  Ilu chorych na covid przybędzie w Chorzowie po tych imprezach na Rynku? Brawo Kotala imprezowicz.

 • Jut

  W Katowicach festiwal azjatycki a u nas żur :(

 • Jo

  Robcie wiecej takich 'imprez', to kwiat z całego śląska będzie się tu zjeżdżał.

 • Wanda Sułkowska

  Problem bezrobocia, alkoholizmu, chorób skóry, utraty uzębienia... ogólne zaniedbanie.; dotyczy osób różnych grup wiekowych. Młodzi z rodzin z problemami nie garną się do edukacyjnego wysiłku. Widzę to w Maciejkowicach... Rano w parkach butelki po piwie, wódce i śmieci .... Kiedyś była tu biblioteka - zlikwidowano. Może znajdzie się miejsce w nowo remontowananej zabudowie przy ul. Gdańskiej...

 • Robertt

  Bo z żuru żul jak z muru

 • Ludek

  Niy bardzo wiym jak tyn żur zjyjść w ty masce :-)

 • Momo

  Zgadzam się, jeśli ktoś chce to się podniesie i będzie żył normalnie, ale po co? Tak jest łatwiej i taniej, inni za to płacą. A nasi włodarze tylko takim pomagają we wszystkim, widać to ich elektorat

 • Terapeuta

  Osoby bezdomne powinny dostać od prawnika porządnego kopa w cztery litery. Jak ktoś chce być menelem to nim jest. Jak ktoś chce być pijakiem to nim jest. I nie mówię tego bezpodstawne. Tylko gdy śmierć zagląda w oczy to przychodzi otrzeźwienie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.