Wiadomości z Chorzowa

Najwyższa Izba Kontroli sprawdza SOR-y w województwie śląskim

  • Dodano: 2019-08-05 11:15

Katowicka delegatura NIK rozpoczęła kontrolę szpitalnych oddziałów ratunkowych na terenie województwa śląskiego. To efekt serii powikłań i zgonów pacjentów, którzy zgłosili się do szpitali w Częstochowie, Zawierciu, Sosnowcu i Wodzisławiu Śląskim. 

Prezes NIK: Na SOR-ach nie dzieje się najlepiej

Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli w związku z tym, że w tych placówkach, gdzie doszło do nieprawidłowości trwają jeszcze działania prokuratury i NFZ, do kontroli wytypowano szpitale o podobnej charakterystyce - w Cieszynie, Częstochowie, Jaworznie, Rybniku i Tarnowskich Górach. 

- NIK już w 2011 roku kontrolowała funkcjonowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych. Już wówczas alarmowaliśmy, że SOR-y udzielały świadczeń zdrowotnych także osobom, które nie kwalifikowały się do takiej pomocy. Jak pokazały przykłady z ostatnich miesięcy na SOR-ach wciąż nie dzieje się najlepiej. Dlatego tym razem kontrolerzy skupią się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom zgłaszającym się po pomoc – podkreśla prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

Kontrolerzy NIK sprawdzą także czy szpitale spełniają warunki wymagane do realizacji świadczeń w SOR (wyposażenie w urządzenia i aparaturę medyczną, liczba i kwalifikacje personelu, czas pracy), ocenią jakość i dostępność udzielanych tam świadczeń, sposób sprawowania nadzoru nad SOR oraz finansowanie i rozliczanie świadczeń wykonanych w oddziałach ratunkowych. Kontrola potrwa do końca września.

NIK skontroluje także funkcjonowanie ratownictwa medycznego 

Po zakończeniu kontroli szpitalnych oddziałów ratunkowych warszawska delegatura NIK sprawdzi funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego w Polsce.

- Kontrola ma dać odpowiedź na pytanie, czy polski system ratownictwa umożliwia sprawne i skuteczne rozpoznanie stanu zdrowia i kondycji pacjentów zgłaszających się na SOR-y i zajęcie się tymi, którzy wymagają natychmiastowej pomocy. NIK zaplanowała tę kontrolę w odpowiedzi na docierające do Izby sygnały, że ratowników jest za mało, są przemęczeni i fizycznie nie mają szans sprostać wszystkim obowiązkom – można przeczytać na stronie NIK.

NFZ nałożył już kary na cztery szpitale

Kontrolę szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz izb przyjęć przeprowadził już śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdzano szpitale w Zawierciu, Sosnowcu, Rydułtowach, Wodzisławiu Śląskim, Dąbrowie Górniczej oraz Rudzie Śląskiej. Nieprawidłowości stwierdzono w czterech z nich. Jedynie szpital w Rudzie Śląskiej został oceniony pozytywnie. W Dąbrowie Górniczej, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, nie nałożono kary finansowej. Pozostałe szpitale ukarano kwotami od 40 tys. do ponad 300 tys. złotych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.