Wiadomości z Chorzowa

Niacyna - kiedy zacząć suplementację?

  • Dodano: 2019-05-20 08:15, aktualizacja: 2019-05-20 08:33

Niacyna to inaczej witamina PP, czy jak kto woli - witaminaBb3. Określa się ją także nierzadko mianem kwasu nikotynowego. To składnik syntetyzowany przez ludzki organizm, ale mimo wszystko warty dodatkowej suplementacji. Jego niedobory mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jakie ma on zatem właściwości i gdzie szukać odpowiedniego preparatu?

Duża rola do spełnienia

Funkcje niacyny są rozmaite, a w głównej mierze wyróżnia się ją za normowanie pracy mózgu oraz zapewnianie prawidłowej pracy obwodowego układu nerwowego. Co więcej, ma ona także wpływ na hormony płciowe oraz wydzielanie tyroksyny, kortyzolu i insuliny. Zdecydowanie należy ją wyszczególnić za wzmacnianie komórek oraz skuteczną walkę z bakteriami gronkowca złocistego. Jest doskonałym dodatkiem do terapii antybiotykowej, co potwierdzają wyniki badań amerykańskich uczonych. Równie ciekawe są eksperymenty zrealizowane przez Szwajcarów, zdaniem których to właśnie wspomniana witamina PP umożliwia redukcję zagrożeń związanych z rozwojem poważnych chorób psychicznych. Co więcej, łagodzi ona stany lękowe, przynosi ukojenie zszarganym nerwom oraz polepsza nastrój. Nieprzypadkowo więc, biorąc pod uwagę tak rozległy wachlarz wielorakich zalet wynikających z regularnego dostarczania organizmowi omawianego składnika, niacyna zwana witaminą B3 jest ogólnodostępnym wyrobem suplementowym. Warte rozważenia są jednakże wyłącznie specyfiki atestowane, takie jak te marki Swanson, które są certyfikowanym produktem najwyższej jakości, w pełni bezpiecznym w zażywaniu.

Dla kogo w szczególności?

Nie trzeba borykać się z ciężkimi schorzeniami, aby decydować się na niacynę w tabletkach. Inwestycja w kapsułki od Swanson, czy jakiegokolwiek innego równie rekomendowanego producenta suplementów powinna zainteresować wszystkich pacjentów walczących z nowotworami, w tym zwłaszcza z rakowiakiem. Ponadto jest to bardzo zalecany składnik codziennej, zbilansowanej diety u osób z zaburzeniami wchłaniania jelitowego, nadużywających cukru w jadłospisie, czy uzależnionych od alkoholu. Co więcej, wskazane jest, aby po niacynę jako preparat uzupełniający standardowy plan żywieniowy sięgali seniorzy i chorujący przyjmujący silne medykamenty.

Podstawowe symptomy

Jeżeli nie należysz do żadnej z powyższych grup, która powinna w celach czysto profilaktycznych zakupić dobry preparat na bazie niacyny jak ten od Swanson, sprawdź czy nie występują u Ciebie żadne z niżej opisanych symptomów świadczących o niedoborze witaminy PP. Po pierwsze, szorstka skóra - w szczególności tam, gdzie ciało jest zazwyczaj odsłonięte, a więc ręce, nogi, szyja, twarz. Po drugie, mocne zaczerwienia i pieczenie skóry. Po trzecie, zgrubienia naskórka. Po czwarte - częste biegunki. Po piąte, stany zapalne wewnątrz jamy ustnej. Co więcej, na głowie osób cierpiących na niedobory niacyny pojawiają się charakterystyczne ciemnobrązowe plamy. Niekiedy zmiana pigmentacji tyczy się też innych partii, w tym szyi oraz dłoni, a nawet twarzy, co najczęściej traktowane jest jak posłoneczne przebarwienie, a tym samym bagatelizowane. Kłopotliwym znakiem alarmowym powinno być również silne złuszczanie się naskórka i pęcherze przekształcające się we wrzody. W przypadku dużych niedoborów, człowiek zaczyna mieć problemu psychiczne jakie w początkowej fazie objawiają się stanami lękowymi, majaczeniem, drażliwością, huśtawką nastroju, zwiększoną aktywnością naprzemiennie z apatią.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.