Wiadomości z Chorzowa

Nowe obostrzenia na święta. Wraca nauka zdalna, zamknięte zostaną kluby

  • Dodano: 2021-12-07 13:45

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Wraca zdalna nauka, będą obowiązkowe szczepienia, zamknięte zostaną kluby i dyskoteki. Część z nich ma wejść w życie już 15 grudnia. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej resort zdrowia poinformował o 19 336 nowych zakażeniach i 504 zgonach. 

- Niestety, wydaje się, że nie widać wyraźnych sygnałów na spadek tych zakażeń. Liczba zleceń wykonywanych testów utrzymuje się stabilnie od trzech tygodni, na tym samym poziomie - powiedział minister Adam Niedzielski. - Konieczne jest podjęcie decyzji co do zaostrzenia restrykcji - dodał. 

Nowe obostrzenia

Na środowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia poinformował o nowych obostrzeniach w związku z epidemią COVID-19. Kraska przekazał, że od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc.

Również od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

- Od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona – dodał Kraska.

Obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych

Od 1 marca resort zdrowia chce wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

- Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy". 

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia poinformowali także, że pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. 

- Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia odniósł się także do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.

- Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS - zapewnił minister. - Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - podkreślił szef MZ.

- Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał. - Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną - dodał Niedzielski.

Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich

Kraska poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i szkołach średnich obowiązywać będzie nauka w trybie zdalnym. 

Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i szkołach średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym - podkreślił.

Z kolei żłobki i przedszkola - jak przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia - po 20 grudnia pozostaną otwarte.

Obniżone limity do 30 proc. obłożenia lokali

Od 15 grudnia obniżone zostaną limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.

- Sytuacja epidemiczna zmusza nas do tego, abyśmy dokonali pewnych zmian jeśli chodzi o zasady epidemiczne i pewne obostrzenia, które do tej pory obowiązują - oświadczył Kraska.

Wskazał, że od 15 grudnia obniżone zostają limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach.

- Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - zaznaczył.

Dodał, że także od 15 grudnia zostają obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych.

- Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - mówił.

Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

- Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane - poinformował Kraska. 

Nowe obostrzenia

  • limit 75 procent obłożenia w transporcie zbiorowym.
  • limit 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na Covid-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.
  • obniżenie limitów do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych; zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
  • zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.


Źródło: Redakcja / PAP

Komentarze (1)    dodaj »

  • Janusz

    Test dla domownikow ;) no jak na rece widac tu kompletny brak skutecznosci i zaufania do szczepien przez sam "rzad" i tym samym oni sami podwazaja sens certyfikatu ;)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również